Elektra pigs ne visiems: kokių klaidų reikia vengti verslui?

Autorius: Algirdas Juozaponis, „Energijos tiekimo“ generalinis direktorius                                                                   

Elektros rinkos ekspertai sutaria, kad 2016 m. pradžioje, pradėjus veikti elektros jungtims su Lenkija ir Švedija, energijos kaina kris. Prognozuojama, kad elektra gali pigti net iki 15 proc. Tai patvirtina ir NASDAQ OMX Commodities išvestinių finansinių priemonių biržoje sudaromi ateities sandoriai, kuriais šiuo metu fiksuojama vidutiniškai 13 proc. mažesnė kaina nei praėjusiais metais.

Pigimą gali atidėti netinkamas sprendimas

Elektros kainos kritimas itin svarbus verslui, kuris Lietuvoje suvartoja apie 70 proc. visos elektros energijos. Mažesnė energijos kaina gali padėti sumažinti veiklos sąnaudas. Tai ypatingai svarbu toms bendrovėms, kurios suvartoja didesnius elektros kiekius: gamybos, pramonės įmonėms.

Greičiausiai elektros pigimą pajus įmonės, perkančios energiją iš nepriklausomų elektros tiekėjų (šiuo metu jos sudaro trečdalį visų šalies įmonių). Tačiau net ir tokius klientus mažesnės sąskaitos už elektrą gali pasiekti gerokai užtrukusios, nes kainos mažėjimą atitolins šiemet pasirašytos tiekimo sutartys su fiksuotu elektros tarifu.

Šiuo metu tokių sutarčių pasirašyti su nepriklausomais tiekėjais neapsimoka, nes dabar kaina fiksuojama pagal esamą rinkos situaciją, kuri pasikeis jau kitų metų pradžioje. Atsiradus naujosioms jungtims ir elektrai atpigus, įmonės, turinčios ilgalaikes sutartis, negalės pasinaudoti rinkos diktuojamomis palankesnėmis sąlygomis.

Elektros pasiūla kitąmet padvigubės

Tarpvalstybinės elektros jungtys „NordBalt“ ir „LitPol Link“ padvigubins elektros pasiūlą šalyje. 700 MW energijos atitekės iš Švedijos 4 zonos, kurioje elektra pirmus devynis šių metų mėnesius vidutiniškai kainavo 22,79 Eur/MWh. Tuo metu Lietuvoje elektros kaina buvo kone dvigubai didesnė ir siekė 40,24 Eur/MWh. Be to, elektros pasiūlai, tuo pačiu ir kainai, mažiau įtakos turės atskirų jungčių remontai, elektros energijos perdavimo apribojimai. Pasiūla bus stabili ir nesusidarys prielaidų kainų šuoliams.

Pirmosios naujųjų jungčių naudą įvertins ir pigiau už elektrą mokės tos įmonės, kurios ją pirks pagal su biržos kaina susietą tarifą. Įmonės, perkančios elektrą iš garantinio tiekėjo arba pagal ilgalaikes fiksuoto tarifo sutartis, mokės pagal iš anksto nustatytus įkainius ir pingančios elektros naudą pajus kur kas vėliau. 

Parašykite komentarą