Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas išklausė informaciją dėl valstybėje paskelbtos ekstremalios padėties ir valstybės institucijų pasirengimo jai suvaldyti

2020 m. kovo 24 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas posėdyje, vykusiame nuotoliniu būdu, kuriame dalyvavo nacionalinį saugumą užtikrinančių valstybės institucijų vadovai, Valstybės ekstremalių situacijų komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė, Valstybės ekstremalios situacijos operacijų centro vadovas Aurelijus Veryga, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, Policijos departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento bei kitų institucijų vadovai, išklausė informaciją dėl valstybėje paskelbtos su COVID-19 virusu susijusios ekstremalios padėties ir valstybės institucijų pasirengimo jai suvaldyti.

Komitetui buvo pristatyti situacijos valdymo planai ir būtiniausios priemonės. Daug klausimų kėlė būtiniausių priemonių apsisaugoti nuo viruso pirkimai, aprūpinimas jais, kaip valstybė dalyvauja Europos Sąjungos bendruose pirkimuose ir tiesiogiai dirbančių pareigūnų, ypač medikų, sveikata.

Posėdyje atkreiptas dėmesys į didesnį kariuomenės įsitraukimą sprendžiant sudėtingą situaciją šalyje. Išsakyta nuomonė, kad labai padėtų kariuomenės profesionalai planuojant ir vykdant logistiką, nes kariuomenės organizacija, tvarka – svarbus pranašumas.

Komitetas, reaguodamas į valstybės politikų ir visuomenės narių pasisakymus, atkreipia Vyriausybės dėmesį į svarbiausius dalykus, taip pat kelia klausimus, kaip dažnai medicinos įstaigose būtina atlikti testavimą ir tyrimus tiesiogiai funkcijas vykdantiems pareigūnams, ypač tiesiogiai su žmonėmis dirbantiems medikams, kurių sveikata visuomenei yra svarbiausia.

Būtina padėti užtikrinti gydymo funkcijų nepertraukiamumą, visi tiesiogiai dirbantys pareigūnai turi veikti 24 val. per parą ir 7 dienas per savaitę. Pabrėžiama, kad toks yra komiteto uždavinys siekiant suvaldyti sudėtingą situaciją.

Komitetas pritaria, kad rekomendacijos visuomenei turi būti griežtinamos, nes būtina efektyviai kontroliuoti siūlomų ir taikomų priemonių vykdymą, ir prašo Vyriausybės skubiai parengti ir pateikti Seimui svarstyti Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo, Administracinių nusižengimų kodekso, Civilinės saugos įstatymo svarbiausius pakeitimus.

Šie teisės aktų pakeitimai turėtų spręsti priemonių privalomumą ir jų kontrolės efektyvumą, taip pat atsakyti dėl neaiškumų ir poreikio skelbti nepaprastąją padėtį. Komiteto nuomone, šiuo metu nėra konstitucinių pagrindų nepaprastosios padėties įvedimui, todėl komitetas prašo valstybės institucijų nedelsiant informuoti, jeigu situacija pasikeistų. Tam galima panaudoti ir indikatorius, kurie įtvirtinti Nacionalinio saugumo pagrindų įstatyme.

Komitetas tęs svarstymą kovo 27 d., penktadienį, pasitarimo metu domėsis naujausia informacija, taip pat raštu pateiks savo siūlymus Vyriausybei ir tiesiogiai įsitrauks į Valstybės ekstremalių situacijų komisijos darbą.

Parengė ir daugiau informacijos teiks:

Seimo Nacionalinio ir saugumo gynybos komiteto biuro vedėjas

Vitalij Dmitrijev, tel. (8 5) 239 6774, el. p. vitalij.dmitrijev@lrs.lt

 

Parašykite komentarą