J. Olekas: „Europos Sąjunga nepripažįsta Lukašenkos režimo, rinkimai nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi“

Europos Parlamento užsienio reikalų komitetas (AFET) susirinko į neeilinį posėdį dėl politinės padėties Baltarusijoje. Komiteto nariai aptarė tolimesnį bendradarbiavimą su Minsku, įskaitant ir Rytų partnerystės programą. Europos Sąjunga privalo nedelsiant pritaikyti sankcijas atsakingiems asmenims už rinkimų klastojimą ir smurto naudojimą prieš taikius piliečius, teigia socialdemokratas Juozas Olekas.

Po rugpjūčio 9-ąją vykusių Baltarusijos prezidento rinkimų šalyje tęsiasi plataus masto pilietiniai protestai prieš buvusio prezidento Lukšenkos režimą. Europos Sąjunga įvykusių rinkimų nelaiko nei laisvais, nei sąžiningais, taip pat nepripažįsta tolimesnio diktatoriaus Lukašenkos bandymo išlaikyti galią. Komiteto posėdyje dalyvavo ir Baltarusijos prezidento rinkimų opozicijos atstovė, rinkimuose surinkusi daugumą balsų, Svetlana Tsikhanouskaya bei Europos išorės veiksmų tarnybos generalinė sekretorė Maria Schmid.

„Mes nebesame opozicija, mes esame dauguma. Baltarusijos piliečiai nori tikros demokratijos ir jų konstitucinių teisių įgyvendinimo, mes norime laisvų ir sąžiningų rinkimų ir visa tauta to tikisi. Šiuo metu esame pasirengę deryboms su valdžios atstovais ir esame pasirengę skirti derybininkus, deja, vienintelis atsakymas, kurio sulaukėme – grasinimai ir smurtas. Bet mes neatsitrauksime ir toliau reikalausime gerbti mūsų politines teises, toliau reikalausime paleisti visus neteisėtai įkalintus ir kankinamus žmones“, – savo pranešime teigė S. Tsikhanouskaya.

EP narys Juozas Olekas posėdžio metu atkreipė dėmesį, jog prieš tris dešimtmečius Lietuvoje vykę taikūs protestai prieš SSRS režimą turi labai daug panašumų į dabartinę situaciją Baltarusiją. Pasak europarlamentaro, Europos Sąjungos ir užsienio valstybių parama už konstitucines teises kovojantiems Baltarusijos piliečiams yra ypatingai svarbi.

„Pastarųjų savaičių įvykiai Baltarusijoje pažadino viltį. Prieš tris dešimtmečius Lietuvoje mes taikiai protestavome prieš SSRS už savo laisvę ir demokratiją. Baltarusijoje matau buvusios situacijos panašumų. Deja, diktatorius Lukašenka ne tik atvirai klastojo rinkimų rezultatus, bet ir naudoja valstybės galias ir smurtą prieš Baltarusijos piliečius. Jis vis dar bando išlaikyti mandatą, kurio Baltarusijos žmonės jam nebesuteikė

Turime nedelsdami veikti. Prieš trisdešimt metų Lietuvai buvo ypatingai svarbi užsienio šalių parama ir pagalba. Šiandien turime aiškiai pasakyti: įstatymų viršenybė, žmogaus teisės, žiniasklaidos laisvė ir laisvė saviraiškai yra pagrindiniai Vakarų demokratijos reikalavimai. Baltarusijos piliečiai reikalauja ne daugiau nei to, kas jiems priklauso – teisės valdyti savo valstybę ir rinkti jiems atstovaujančius lyderius, kurie dirbtų piliečiams, o ne prieš juos“, – teigia J. Olekas.

Socialdemokratas atkreipė Europos Parlamento narių dėmesį ir į kylančias globalias grėsmes – be Europos Sąjungos palaikymo ir pagalbos Baltarusija tiek politiškai, tiek finansiškai gali būti veikiama Rusijos ar Kinijos įtakos, kurios pasinaudodamos situacija gali siekti įgyvendinti savo interesus.

„ES turėtų būti pavyzdys, padedant Baltarusijai po šios krizės tapti stipresnei ir demokratiškesnei. Be mūsų pagalbos Baltarusija galėtų būti labiau politiškai ir finansiškai veikiama kitų agresyvią politiką vykdančių valstybių – Rusijos ir Kinijos. Turime nedelsdami pasmerkti bet kokį smurto prieš taikius piliečius naudojimą trumparegiškiems diktatoriaus Lukašenkos interesams. Tuo pačiu, privalome visapusiškai gerbti Baltarusijos piliečių konstitucines teises. Galiausiai, būdami žmogaus teisių, laisvės ir demokratijos lyderiais pasaulyje, turime veikti ir taikyti sankcijas tiems, kurie priešinasi šiems prioritetams, ir užtikrinti, kad Baltarusijos piliečiams, kuriems mūsų visapusiška parama yra ypač svarbi, teiktume visą reikiamą pagalbą“, – teigia AFET pavaduojantis narys J. Olekas.

Rugpjūčio pradžioje įvykus Baltarusijos prezidento rinkimams EP narys J. Olekas nedelsdamas kreipėsi į Europos socialistų partijos prezidiumą bei Europos Parlamento socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso lyderius, ragindamas nedelsiant inicijuoti institucines diskusijas ir reikalingas sankcijas.

Parašykite komentarą