Seimo nario Antano Matulo pranešimas: „Dėl abejotino Aurelijaus Verygos sprendimo užkrečiamųjų ligų stebėsenos sistemą atiduoti resursų neturinčiam Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui – kreipimasis į LVAT“

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Antanas Matulas kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą (LVAT), prašydamas stabdyti liepos 31 d. sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos priimtų įsakymų dėl Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) valdomos „Užkrečiamų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinės sistemos“ valdytojo ir tvarkytojo pakeitimo galiojimą. Taip pat Seimo narys prašo teismo išaiškinti, ar priimti teisės aktų pakeitimai atitinka galiojančius Lietuvos Respublikos įstatymus ir Konstitucijos preambulėje įtvirtintos teisinės valstybės principą.

Anot Sveikatos reikalų komiteto nario A. Matulo, yra pagrindo manyti, kad Sveikatos apsaugos ministerija, sužinojusi, jog ULAC parengtam investiciniam projektui numatyta Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama, skubos tvarka pakeitė teisės aktus, kuriais numatytas kitas „Užkrečiamų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinės sistemos“ valdytojas ir tvarkytojas – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Parlamentaras pažymi, jog ULAC yra informacinės sistemos kūrėjas ir administratorius, turi ilgametę patirtį, pakankamai žmogiškųjų resursų, todėl naudojant informacinės sistemos įrankius yra kompetentingas užtikrinti sklandžią, nenutrūkstamą visų užkrečiamų ligų stebėseną Lietuvoje. Tačiau prieš priimdamas pakeitimus teisės aktuose, sveikatos apsaugos ministras A. Veryga neinformavo ULAC apie pakeitimus ir nederino planuojamų keisti Užkrečiamų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacijos sistemos nuostatų.

„Chaotiškas ministro A. Verygos vadovavimas Sveikatos apsaugos ministerijai tęsiasi ir tai jau tampa nebejuokinga, nes nuo to kenčia ne tik medicinos įstaigos bet ir visi Lietuvos gyventojai. Dėl tokių ministro A. Verygos veiksmų iškyla grėsmė projekto įgyvendinimui, informacinės sistemos modernizavimui ir Lietuvos gyventojų sveikatai“, – sako A. Matulas.

Seimo narys A. Matulas pažymi, jog esant COVID-19 pandemijai, NVSC visus savo resursus ir pajėgumus naudoja valdant epidemiologinę situaciją, todėl didelė tikimybė, kad kitų 103 užkrečiamųjų ligų stebėsenos, kuriais sukurta minėta sistema, negalės užtikrinti, o tai kels didelę grėsmę visiems Lietuvos gyventojams. Negana to, NVSC neturi nė vieno darbuotojo, kuris būtų dirbęs su „Užkrečiamų ligų ir jų sukėlėjų“ informacine sistema nacionaliniu mastu.

 

Parašykite komentarą