„VELUX Grupė“ įsipareigojo tapti neutralia anglies dvideginio atžvilgiu: suskaičiavo, kiek CO2 jau išmetė į aplinką

5,6 mln. tonų – tokį į aplinką išmesto anglies dvideginio kiekį per visą savo veiklos istoriją nuo įkūrimo 1941-aisiais užfiksavo stogo langų ir jų priedų gamintojų lyderis pasaulyje – „VELUX Grupė“. Tačiau bendrovė pasiryžo net tik suskaičiuoti poveikį aplinkai, bet ir imtis radikalių pokyčių: iki šimtojo veiklos jubiliejaus 2041-aisiais visam laikui tapti neutralia anglies dvideginio atžvilgiu. Šiems žingsniams ryžtasi bendradarbiaujant su Pasaulio gamtos fondu (WWF) – kartu vystant miškų išsaugojimo projektus, bus stabdoma klimato kaita, gyvūnų buveinių nykimas, saugoma biologinė įvairovė ir gerinami vietiniai pragyvenimo šaltiniai.

Novatoriška vizija

„VELUX Grupė“ paskelbė naująjį savo veiklos konceptą ir įsipareigojimą iki 2041-ųjų visam laikui nebedidinti aplinkos taršos anglies dvideginiu. Dalis tokios vizijos įgyvendinama bendradarbiaujant su WWF: talkinant organizacijos ekspertams, bendrovė apskaičiavo, jog jos naudojama infrastruktūra, transportas, gamybos procesai nuo įkūrimo pradžios į aplinką išmetė 5,6 mln. tonų anglies dvideginio (apimtys 1 ir 2ii). Tiek svertų 250 Niujorke esančių Laisvės statulų kartu sudėjus.

Žvelgdama į ateitį, „VELUX Grupė“ įsipareigojo stipriai sumažinti išmetamą anglies dvideginį tiek bendrovės veikloje, tiek ir veiklos grandinėje (apimtys 1, 2 ir 3iii) – užsakant įmonės prekes bei paslaugas, susidarant atliekoms, organizuojant logistiką. Tai bus vykdoma siekiant įtvirtinti Paryžiaus klimato susitarimą. Šis įpareigoja siekti, jog vidutinė pasaulio temperatūra nepakiltų daugiau 1,5 laipsnio Celsijaus ir katastrofinių klimato kaitos padarinių būtų išvengta.

Įmonės atstovų teigimu, „VELUX Grupės“ inicijuotas pasiryžimas visam laikui tapti neutralia bendrove anglies dvideginio atžvilgiu yra naujas bei novatoriškas veiklos konceptas, vystomas su WWF. Juo siekiama prisiimti atsakomybę už praeities ir ateities daromą poveikį aplinkai. Sudedamoji šio įsipareigojimo dalis yra itin vertingų natūralių miškų bei laukinės gamtos išsaugojimas esamai ir visoms būsimoms kartoms.

„Mūsų planeta susiduria su rimta klimato kaitos ir gamtos krize, o šis procesas reikalauja imtis išskirtinių veiksmų. Atsižvelgdami į savo vertybes, pasiryžome padaryti daugiau nei kiti, todėl ėmėmės vystyti neutralumą anglies dvideginio atžvilgiu. Tai novatoriška vizija, kurios dalimi tapo 20 metų partnerystės su WWF rezultatas – užfiksavimas, kiek anglies dvideginio išmetėme į aplinką per visą savo veiklos istoriją. Tačiau šie skaičiavimai – tik dalis įsipareigojimo. Stipriai mažinsime poveikį aplinkai ir ateityje, drąsindami savo tiekėjus daryti tą patį. Tikimės, jog įkvėpsime kitas bendroves sekti mūsų pavydžiu ir visam laikui tapti tokiomis pat neutraliomis anglies dvideginio atžvilgiu bei kurti tvarią ateitį visiems“, – sako „VELUX Grupės“ vadovas Davidas Brigsas.

Siekia įgyvendinti standartą

Iki 2041-ųjų „VELUX Grupė“ bendradarbiaus su WWF ne tik siekdama tapti visam laikui neutralia anglies dvideginio atžvilgiu, bet ir investuodama į miškų bei biologinės įvairovės apsaugos projektus – išskirtinai vystomus tik bendrovei. Tai stabdys gyvūnų buveinių, miškų ir gamtovaizdžio nykimą, keliantį grėsmę biologinei miškų ekosistemai visame pasaulyje. Šio tikslo bendrovė sieks dirbdama su vietinėmis bendruomenėmis ir jas remdama, o du pirmieji projektai bus vykdomi Mianmare bei Ugandoje.

Pastarojoje Rytų Afrikos valstybėje didžiausias dėmesys suplanuotas skirti nualintų miškų atkūrimui, naujų sodinimui ir vis dar likusiųjų natūralių išsaugojimui. Projektai bus vykdomi pasitelkiant daugybę priemonių – suplanuotas ir medžių auginimas privačiose teritorijose, kur jie kertami pardavimui, kitose miško ūkio sistemose bei plantacijose už saugomų vietų ribų. Taip bus siekiama tiek patenkinti medienos poreikį, tiek ir sumažinti neigiamą poveikį natūraliems miškams. Tuo metu Mianmare bendrovė sieks apsaugoti daugybę itin svarbių laukinės gamtos koridorių Maw Daung kalnų perėjoje ir unikalią šios teritorijos biologinę įvairovę, taip pat remdama ir bendradarbiaudama su vietinėmis bendruomenėmis.

„Gamtos bei klimato kaitos krizės reikšmė tampa vis aiškesnė, todėl pasiryžimas pokyčiams bei realūs veiksmai būtini čia ir dabar. Tik taip galime sukurti dar atsparesnę bei tvaresnę ateitį mums visiems. „VELUX Grupės“ siekis ir įsipareigojimas tapti visam laikui neutralia anglies dvideginio atžvilgiu yra itin svarbus žingsnis, kuriuo turėtų sekti ir kiti“, – teigia „WWF International“ vadovas Markas Lambertinis.

Pasak jo, šiuo metu itin svarbu žengti su minėtu pasauliniu 1,5 laipsnio Celsijaus neviršijimo įsipareigojimu, saugoti miškus bei biologinę įvairovę, teikti paramą bendruomenėms ir ekonomikai, mažinti anglies dvideginio išmetimą, kurti užtikrintą ateitį gamtai: „Visa tai yra tvarumo vystymo tikslų įgyvendinimo pamatas. Tikimės, jog kartu sukursime standartą kitoms bendrovėms tapti neutraliomis anglies dvideginio atžvilgiu ir pakelsime kartelę siekiantiems teigiamų aplinkos pokyčių visame pasaulyje“.

Bendradarbiavimas su WWF siejamas ir su „VELUX Grupės“ „Tvarumo strategija 2030“, kurią sudaro įsipareigojimas nustatyti mokslu paremtą anglies dvideginio išmetimo mažinimo tikslą. Keisdama veiklos pobūdį, bendrovė spartins investicijas į energetinio efektyvumo didinimą gamybos vietose, pereis prie atsinaujinančios energetikos, naudos 100 proc. žalią elektrą, stipriai keis reikalavimus naudojamoms medžiagoms.

Daugiau informacijos apie neutralumą anglies dvideginio atžvilgiu ir miškų išsaugojimo projektus su WWF galima rasti: http://www.itsournature.com./

Pastabos redaktoriams:

i  – Šiandien neegzistuoja standartizuota metodologija, kaip apskaičiuoti istorinį išmetamo anglies dvideginio kiekį. Pavyzdžiui, įteisinti emisijos faktoriai ir energijos sunaudojimo duomenys neegzistavo ilgą laiką. Todėl „VELUX Grupė“ sukūrė savo metodą, leidžiantį suskaičiuoti išmesto anglies dvideginio skaičių per visą bendrovės veiklos istoriją. Šis metodas yra paremtas Šiltnamio efektą sukeliančių dujų korporatyviniu standartu ir pritaikytas istoriniams duomenims. Tokia unikali metodologija, kartu su ją pagrindžiančiomis prielaidomis, yra nepriklausomai patvirtinta organizacijos „Carbon Trust“ ir peržvelgta WWF ekspertų.

ii – Apimčių 1 ir 2 apibrėžimai. Apimtis 1 (tiesioginės emisijos iš turimų ir kontroliuojamų šaltinių, pavyzdžiui, bendrovės infrastruktūros, transporto). Apimtis 2 (netiesioginės emisijos iš naudojamos elektros, garų, šildymo ir šaldymo procesų gamybos, suvartotos ataskaitą pateikiančios bendrovės).

iii – Apimties 3 apibrėžimą sudaro visos kitos netiesioginės emisijos, atsiduriančios bendrovės veiklos grandinėje (pavyzdžiui, užsakant įmonės prekes bei paslaugas, susidarant atliekoms, organizuojant logistiką).

iv – Mokslu paremtų tikslų iniciatyva sutelkia bendroves nustatyti šiuos tikslus ir padidinti jų kompetencijos pranašumą pereinant prie mažo anglies dvideginio naudojimo ekonomikos. Tai didžiųjų įmonių poveikio aplinkai vertintojos organizacijos CDP, Jungtinių Tautų pasaulinio susitarimo, Pasaulio resursų instituto (WRI) ir Pasaulio gamtos fondo (WWF) bendradarbiavimas bei vienas iš „We Mean Business“ koalicijos įsipareigojimų. Ši iniciatyva apibrėžia ir skatina geriausią praktiką nustatant mokslu paremtus tikslus, siūlo šaltinius ir patarimus mažinant jos pritaikymo barjerus, nepriklausomai vertina bei tvirtina bendrovės tikslus.

Apie „VELUX“ įmonių grupę

Daugiau nei 75 metus atverdami kelią į namus dienos šviesai ir grynam orui, „VELUX“ įmonių grupė kuria geresnes gyvenimo sąlygas žmonėms visame pasaulyje. Tarp mūsų produktų – stogo langai ir stoglangių sistemos, dekoratyvinės užuolaidėlės, apsauga nuo saulės, apsauginės išorės žaliuzės ir montavimo bei išmanieji namų sprendimai. Jie užtikrina sveiką bei tvarią mokymosi ir gyvenimo, laisvalaikio ir poilsio aplinką uždarose erdvėse. Tarptautiniu mastu dirbanti „VELUX“ įmonių grupė gamybą vykdo daugiau nei 40-yje šalių, jose dirba per 11,5 tūkst. darbuotojų. „VELUX“ įmonių grupė priklauso „VKR Holding A/S“, uždarajai kompanijai, valdomai pelno nesiekiančių, labdaringų organizacijų („The VELUX Foundations“) ir savininkų šeimos. 2018 m. „VKR Holding“ pajamos siekė 2,6 mlrd. Eur, o „The VELUX Foundations“ paaukojo 118 mln. Eur labdarai. Daugiau informacijos www.velux.com.

Apie WWF

WWF yra nepriklausoma tarptautinė nevyriausybinė organizacija, vienijanti daugiau nei 30 mln. sekėjų visame pasaulyje ir turinti aktyvų pasalinį tinklą beveik 100 valstybių. Organizacijos tikslas yra stabdyti planetos natūralios aplinkos niokojimą ir kurti ateitį, skirtą žmonių bei gamtos harmonijai. Tai daroma saugant pasaulinę biologinę įvairovę, užtikrinant atsinaujinančių energijos šaltinių tvarų naudojimą bei skatinant užterštumo bei vartotojiškumo mažinimą.

Daugiau informacijos: Kristīne Apsīte, rinkodaros vadovė, „VELUX Baltics“, mob. + 37129156166, e. paštas: kristine.apsite@VELUX.com ir Marius Monkevičius, projektų vadovas, „INK agency“, mob. +37060350565, e. pastas: marius@inkagency.lt

Parašykite komentarą