VERT: aukcionas į žaliąją energetiką neįvyko

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) informuoja, kad šių metų elektros energijos gamybos iš atsinaujinančių išteklių skatinimo kvotos paskirstymo aukcione, kuriame buvo numatyta paskirstyti 0.7 TWh kvotą, po pratęsto dokumentų priėmimo termino gautos mažiau nei 3 dalyvių paraiškos, todėl aukcionas skelbiamas neįvykusiu.

VERT pirmininkė Inga Žilienė svarsto, kad tai galėtų rodyti, jog šiuo metu tiek susiformavusi elektros energijos kaina biržoje, tiek jėgainių įrengimo kaštai leidžia veikti rinkos sąlygomis ir be valstybės skatinimo.

Antrasis aukcionas

Šių metų aukcione dalyviams buvo pasiūlyta varžytis dėl maksimalaus – 3,02 Eur/MWh – priedo prie elektros energijos biržos kainos. Valstybės skatinamas taikomas 12 metų.

Aukcionas buvo paskelbtas 2020 m. gegužės 29 d. Dokumentus aukcionui dalyviai galėjo teikti nuo 2020 m. rugpjūčio 10 d., pratęsus terminą – iki rugpjūčio 31 d. Dokumentai aukcionui buvo priimami ir elektronine forma.

Neįvykus šiam aukcionui, 0.7 TWh  kvota bus paskirstoma kituose aukcionuose. Artimiausias aukcionas bus paskelbtas 2021 m. balandžio 6 d. 

Technologiškai neutraliame aukcione gali dalyvauti visos technologijos – vėjas, saulė, biomasė, biodujos.

Pirmasis aukcionas

VERT primena, kad pirmajame aukcione buvo paskirstyta 0,3 TWh kvota, jį laimėjo UAB „WINDFARM AKMENĖ ONE“. Bendrovė pasiūlė 0 Eur/MWh kainos priedą prie elektros energijos biržos kainos ir maksimalų metinį elektros energijos gamybos kiekį. Iš viso pirmajame aukcione dalyvavo 7 dalyviai (pateiktos 8 dalyvių paraiškos, tačiau vieno dalyvio pateikti dokumentai neatitiko reikalavimų. Nustatytas priedo prie elektros energijos biržos kainos dydis – 3,86 Eur/MWh.

Valstybės tikslas yra, kad 2020 m. Lietuvoje iš AEI pagaminamos elektros energijos dalis galutiniame elektros energijos suvartojimo balanse sudarytų ne mažiau kaip 20 proc., tačiau jau 2019 m. iš AEI pagaminamos elektros energijos dalis sudarė 20,91 proc.  

2019 m. iš AEI pagaminta 2 330,349 GWh, arba 64 proc. iš viso Lietuvoje pagaminto elektros energijos kiekio (3639,8 GWh, įskaitant ir Kruonio HAE pagamintą kiekį).

Daugiausia elektros energijos iš AEI pagaminama vėjo jėgainėse (62 proc.).

Bendra informacija apie aukcioną

Aukciono laimėtojas (-ai) turi elektros energijos persiuntimo pirmenybę tiek prieš elektros energijos iš AEI gamintojus, tiek prieš kitus energijos gamintojus, t. y. gaminančius elektrą ne iš AEI.

Taip pat aukciono laimėtojas (-ai) 12 metų gali gauti kainos priedą  prie elektros energijos biržos kainos (jeigu pasiūlytas kainos priedas yra didesnis nei 0 Eur/MWh): kainos priedas mokamas tuo atveju, jeigu rinkos kaina yra žemesnė nei VERT nustatyta didžiausioji kaina.

Aukciono laimėtojas įsipareigoja 12 metų gaminti aukcione laimėtą elektros kiekį (ne mažiau kaip 80 proc. laimėtos skatinimo kvotos).

Daugiau informacijos apie aukcionus rasite ČIA.

Parašykite komentarą