ŠVIEČIAMOJI GYVULININKYSTĖS PROGRAMA VAIKAMS. LAUKIAMA MOKYMO ĮSTAIGŲ PARAIŠKŲ.

2015 09 10

Startuoja Šviečiamoji gyvulininkystės programa, kuria siekiama prisidėti prie gyvulininkystės sektoriaus plėtros Lietuvoje skatinimo. Programos tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo susidomėjimą gyvulininkyste.

Gyvulininkystės sektoriaus plėtrai Lietuvoje yra ne tik palankios gamtinės sąlygos,  bet ir  jau susiformavusios gyvulių auginimo tradicijos bei sukaupta nemenka patirtis. Gyvulininkystė yra sudėtinė žemės ūkio dalis, apimanti gyvulių auginimą ir jų naudojimą maisto, žaliavų, organinių trąšų gamybai bei kitiems žmonių poreikiams tenkinti. Dėl demografinės situacijos kaime (jaunuoliai masiškai palieka tėviškes) neišvengiamai ima trūkti žemės ūkio specialistų, ypač gyvulininkystės technologų. Siekiant skatinti domėjimąsi gyvulininkyste, gerinti dirbančiojo šioje srityje įvaizdį, vaikams ir jaunuoliams pristatoma gyvulininkystės šaką, sudarant galimybes susipažinti ūkininko ūkyje su perspektyviomis ir šiuolaikiškomis gyvulių auginimo technologijomis ir gyvulinės produkcijos perdirbimu.

 

Vaikų piešiniuose – kaimo svarba, nauda ir ypatumai

Viena iš Programos įgyvendinimo priemonių yra jos identiteto sukūrimas, pasitelkiant pačių vaikų išmonę. Todėl gegužės pabaigoje Programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centras (toliau Centras) paskelbė vaikų ir jaunimo piešinių su šūkiu konkursą „Gyvulininkystė ir aš“. Ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai iš visos Lietuvos buvo kviečiami piešiniais ir šūkiais atskleisti tradicinės krašto gyvulininkystės ypatumus, naudą ir svarbą. Gauta apie 70 darbų, sukurtų įvairiausiomis priemonėmis: tapyba, grafika, aplikacija ir netgi pasitelkiant pagalbon kompiuterines programas. Darbai eksponuojami socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Gyvulininkystė ir aš“, kuri jau vienija apie 2 tūkst. šį projektą palaikančių narių.

Piešinių pagrindu buvo sukurtas Šviečiamosios gyvulininkystės programos logotipas ir išrinktas šūkis.

Naujų mokslo metų išvakarėse vaikų piešinius vertino komisija, kurią sudarė Žemės ūkio ministerijos, programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro, Aleksandro Stulginskio universiteto atstovai.

Konkurso nugalėtojai

Komisija iš 3 amžiaus grupių (I – darželinukai, II – pradukai, III – 5-8 klasių moksleiviai)  atrinko labiausiai temą atspindinčius piešinius.

I amžiaus grupėje komisija geriausiu pripažino Anikės Mališauskaitės, 6 m. piešinį (vaikų lopšelis-darželis „Balseliai“, Vilnius, auklėtoja Sandra Laucytė).

II amžiaus grupėje nugalėtoja pripažino Luka Lebedžinskaitė, 9 m. (Kelmės r. Šedbarų prad. m-kla, mok. Jolanta Urbelienė).

III amžiaus grupėje dauguma komisijos balsų nulėmė Karolinos Mačiulskytės, 13 m. pergalę  (Zarasų r. Dusetų K. Būgos gimnazija, Dusetų vaikų dienos centras, socialinė pedagogė Virginija Mazūrienė). Komisijos sprendimą nulėmė piešinio įdėja, kur akcentuojama šiuolaikinių išmaniųjų technologijų reikšmė tradiciniam ūkininkavimui.

Prizininkams įteiktos planšetės.

Pagrindinis apdovanojimas – nešiojamasis kompiuteris – vienbalsiu komisijos sprendimu atiteko Kauno m. lopšelio-darželio „Spindulys“ grupei „Zuikiai puikiai“, 5-6 m. vaikų kolektyviniam darbui (auklėtojos Jolanta Orintaitė ir Andromeda Rybakovienė), kurių atsiųstas piešinys geriausiai atspindi Lietuvos gyvulininkystės sektoriaus įvairovę, o sukurtas šūkis tapo Šviečiamosios gyvulininkystės programos šūkiu – „Augink, rūpinkis, mylėk!”

Centras jau laukia paraiškų

Rugsėjo 1-25 d. renkamos ugdymo ir švietimo įstaigų, norinčių dalyvauti Programoje, paraiškos. Programos dalyviams parengtos mokymo medžiagos ir priemonės, skirtos vaikams ir jaunimui šviesti. Mokymo medžiaga rengiama atskirai darželinukams ir jų auklėtojams, pradinukams ir jų mokytojams bei vyresniems (5–8 klasių) mokiniams ir jų mokytojams. Visos priemonės bus pristatytos kiekvienai Programos dalyvei nemokamai. Planuojamos pažintinės-edukacinės išvykos į gyvulininkystės ūkius, ekskursijos po universitetų/institutų laboratorijas, susitikimai su gyvulininkystės specialistais. Šviečiamojoje gyvulininkystės programoje numatyta ir dalyvių savarankiška veikla, panaudojant pateiktą mokymo medžiagą bei priemones ir organizuojant vaikų bei jaunimo švietimo užsiėmimus (pamokėles, konkursus, kita). Visas veiklas ketinama užbaigti iki kitų metų gruodžio mėnesio.

Šviečiamąją gyvulininkystės programą įgyvendina Žemės ūkio ministerija kartu su Programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centru. Programa finansuojama iš Lietuvos Respublikos biudžeto asignavimų.

Parašykite komentarą