Kokius reikalavimus ūkininkai kelia šiuolaikiškam traktoriui?

Traktorius – pagrindinis pagalbininkas ūkyje. Kokio traktoriaus labiausiai reikia šiuolaikiškai dirbantiems ūkininkams? Ieškodami atsakymo į šį svarbų klausimą, žemės ūkio technikos kūrėjai nuolat modernizuoja traktorius. Žemės ūkio technika prekiaujančios bendrovės „Dotnuvos projektai“ produktų vadybininko Mariaus Pranaičio teigimu, Lietuvos ūkininkų poreikiai iš esmės neatsilieka nuo pasaulinių traktorių modernizavimo tendencijų.

 

Reikia pigaus ir gero

 

„Pastaruoju metu traktorių kūrėjams itin rūpėjo traktorių valdančio asmens komfortas. Jiems buvo svarbu, kad traktorininkui būtų patogu dirbti. Lygia greta buvo aktualu sukurti kuo mažau degalų suvartojančią darbo priemonę. Kitas inžinierių rūpestis buvo pasiūlyti rinkai kuo mažiau teršiantį traktorių, nes to reikalavo ir vis reiklesni Europos Sąjungos taršos standartai. Juk palyginti su 1999-aisiais, šiuo metu reikalaujama, kad traktoriaus išmetamųjų dujų kiekis būtų net šimtąsyk mažesnis. Be to, modernūs traktoriai pasižymi vis didesnėmis kokybiško darbo galimybėmis ir universalumu – tai yra stabili pastarųjų metų tendencija“, – sako M. Pranaitis.

Tiesa, paklausus kurio nors mūsų šalies ūkininko, kokio jam reikia traktoriaus, dažnas, anot M. Pranaičio, atsakytų: pigaus ir gero. Tačiau pasiaiškinus ūkininko lūkesčius, paaiškėja, kad pats pigiausias variantas jo netenkins.

 „Tradiciškai Lietuvos ūkininkas vadovaujasi taisykle: noriu viską greitai pasidaryti – pasisėti per tris dienas ir užmiršti. Dėl to ūkininkui dažniausiai reikia traktoriaus su galinga hidrauline pakaba bei didesnio našumo hidrauliniu siurbliu, kuris jam leistų sumontuoti prie traktoriaus didesnius padargus. Jis taip pat dairosi sunkaus ir platesniais ratais traktoriaus, nes toks geriau sukimba su žeme, mažiau suslegia dirvą“, – pastebi „Dotnuvos projektų“ atstovas.

Vienam traktoriui – viso ūkio krūvis

Poreikį viską dirbti greitai Lietuvos ūkininkui, pasak M. Pranaičio, diktuoja tiek permainingi šalies orai, tiek dažniausiai pasitaikantis ūkininkavimo modelis. Paprastai ūkyje dirba 1–2 darbuotojai, tie patys žmonės, kaip taisyklė, yra ir ūkio savininkai. „Tik pasėjai, o jau reikia purkšti, tik nupurškei, o jau važiuoji į laukus tręšti. Daugelis nori vienu metu atlikti kelis darbus, ir dar su minimaliu technikos komplektu. Taigi vienas universalus traktoriui tenka visa ūkio darbų našta: prisikabini sėjamąją, paskui ją pakeiti purkštuvu“, – sako M. Pranaitis.

Jis pastebi ir dar vieną problemą dažname šalies ūkyje – įmirkusius laukus. Paskutinieji didieji melioracijos darbai Lietuvoje atlikti prieš tris dešimtmečius. Europos Sąjunga siūlė ūkininkams paramą, kviesdama investuoti į melioracijos darbus, bet tik nedidelė dalis ūkių suspėjo šiuo pasiūlymu pasinaudoti.  Melioruoti visus šalies laukus iš naujo kainuotų milžiniškus pinigus. Dėl to ūkininkai ieško kitų būdų, kaip įveikti šlapių dirvų kliūtį pavasario darbymečio metu. Į jų poreikius atsiliepia ir traktorių kūrėjai.

Viena tokių išeičių šalies ūkininkams, anot M. Pranaičio, būtų itin manevringas, įmirkusioms dirvoms pritaikytas „Case IH“ inžinierių komandos sukurtas traktorius „Magnum Rowtrack“. Dėl savo išskirtinių savybių jis šiemet pelnė parodos „Ką pasėsi… 2016“ medalį. Šio traktoriaus privalumai – didesnis nei įprastai jo važiuojamosios dalies sukibimas su dirva, optimalus važiavimo komfortas ir lietimosi su žeme plotas, geresnis mašinos svorio paskirstymas, ypač didelis lankstumas bei kopijavimo galimybės. 

Taupo laiką ir sveikatą

„Mūsų šalyje pavasariai darosi vis labiau permainingi, o sėjos terminai – itin trumpi. Šiame traktoriuje sumontuota galinė vikšrinė važiuoklė žymiai paspartina darbus. Ji daug geriau sukimba su dirva – tai užtikrina 100 proc. galios perdavimą. Ši galinė traktoriaus vikšrinė važiuoklė sukasi kaip ratai, o kopijuoja kaip vikšrai. Slėgio į žemę galia išlieka nepakitusi net posūkio metu, skirtingai nei važiuojant dviejų vikšrų traktoriais“, –  aiškina „Dotnuvos projektų“ atstovas.

Manevringumas, anot M. Pranaičio, aktualus visiems ūkiams. Apdirbant mažus laukus, tenka daugybę kartų apsisukti lauko gale, o tai užima labai daug laiko. Kuo traktorius manevringesnis, tuo greičiau apsisukama ir greičiau tęsiami darbai. Dideliame ūkyje manevringumas taip pat aktualus: kai reikia apsėti 1000 hektarų, irgi labai svarbu taupyti laiką.

Anot specialisto, be išskirtinio manevringumo, „Magnum Rowtrack“ pasižymi visomis šiuolaikinio modernaus traktoriaus savybėmis. Juo galima nudirbti pagrindinius pavasario darbus. Šio modelio traktoriai išleidžiami trimis galingumo variantais – 310, 340 ir 380 AG. „Magnum Rowtrack“ traktorių pirmieji Baltijos šalyse išbandė kaimyninės Latvijos ūkininkai.

Ar naujos traktorių gamintojų tendencijos reiškia, kad šiandien Lietuvoje traktorininku dirbti lengva? M. Pranaitis neranda vienaprasmiško atsakymo į šį klausimą. „Deja, daugelis ūkių tebenaudoja senus, fiziškai ir morališkai pasenusius traktorius. Juos valdyti tikrai nėra pyragai: dulkės, vibracija, įtampa, siekiant kokybiško rezultato. Tačiau tie, kurie vairuoja modernius traktorius,  galėtų sakyti, kad traktorininku dirbti lengva“, – teigia „Dotnuvos projektų“ atstovas.

Apie „Dotnuvos projektus“:

Viena sparčiausiai Baltijos šalyse augančių žemės ūkio aptarnavimo įmonių prekiauja žemės ūkio technika, importuojama iš garsiausių Vakarų Europos gamintojų – „Case IH”, „Kverneland Group”, „Schaffer“ „Einböck”, „Quicke”, „Agrifac“, „“ ir kt. Bendrovė užsiima atsarginių dalių prekyba, teikia žemės ūkio technikos serviso paslaugas.

Kita svarbi įmonės veikla yra sėklų dauginimas, ruošimas ir pardavimas. Rinkai įmonė siūlo Lietuvos Agrarinių ir miškų mokslų centro ir užsienio kompanijų javų, rapsų, cukrinių bei pašarinių runkelių, pašarinių ir vejų žolių, ankštinių augalų ir kitas sėklas. Sėklos platinamos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje ir Baltarusijoje.

Bendrovė taip pat stato „Cimbria”, „Symaga“, BIN, „Morillon“, „JKF Industri“ ir „Andritz Feed and Biofuel“ grūdų elevatorius, montuoja sandėliavimo įrangą.

Nauja vystoma bendrovės veiklos sritis – fermų įrangos pardavimai, fermų technologijos parinkimas, projektavimas, statyba, įrangos montavimas ir aptarnavimas. „Dotnuvos projektai“ atstovauja bei tiekia kompanijų „BouMatic Robotics“, „Strangko”, „Pellon“, „RO-KA Industri“, „Wasserbauer“ ir kt. įrangą.

Bendrovėje „Dotnuvos projektai“ dirba per 200 darbuotojų, jos apyvarta 2014-2015 finansiniais metais siekė 54,4 mln. eurų. Vidutiniškai įmonė per metus parduoda apie 15 tūkst. tonų sėklų, 1000 žemės ūkio padargų, pastato ar rekonstruoja 26–28 įvairaus dydžio grūdų saugyklų.

Parašykite komentarą