Rinkimų metai: išbandymas valdžia ar demokratija? Metinė politologų konferencija

Renginio tipas: Renginys
Renginio data: Penktadienis, 2016 m. lapkričio 25 d.
Renginio pradžia: 09:30
Renginio vieta: VU TSPMI, 402 aud.

Lietuvos politologų asociacija (LPA) ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (VU TSPMI) kviečia į metinę politologų konferenciją „Rinkimų metai: išbandymas valdžiai ar demokratijai?“.

Renginys vyks lapkričio 25 dieną (penktadienį), pradžia – 9.30 val.; konferencijos vieta – VU TSPMI, Vokiečių g. 10, 402 auditorija. Renginys atviras.

Rinkimai yra kertinė šiuolaikinės demokratijos institucija. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau prabylama apie tai, kad atstovaujamoji demokratija neveikia, o rinkimai, jų eiga ir jų rezultatai tik parodo demokratijos patologijas. 2016-ieji metai yra „rinkimų metai“: svarbių ir kartais netikėtų piliečių sprendimų metai ne vienoje pasaulio valstybėje.

Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos šalininkų pergalė per referendumą, prezidento rinkimų JAV rezultatai, patiriamas vis stipresnis kraštutinių jėgų spaudimas vyraujančioms dešinės ir kairės centro partijoms daugumoje Vakarų Europos valstybių kelia esminius klausimus dėl atstovaujamosios demokratijos ir politinės konkurencijos padėties. Lietuvoje šie metai – taip pat rinkimų. Nors esame įpratę prie gana didelių svyravimų per kiekvienus Seimo rinkimus, pasaulinės tendencijos skatina naujai pažvelgti į susiklosčiusius santykius tarp rinkėjų ir politinės valdžios Lietuvoje bei rinkimų rezultatus.

Ką rodo Seimo rinkimų rezultatai ir kuo pasižymi 2016 metų Seimo rinkimų rinkėjo portretas? Kur link suka rinkėjai? Ar gresia rinkiminėms apygardoms tapti monopolijomis? Ar Lietuvos rinkėjai balsuoja strategiškai? Ar ir kokį iššūkį kelia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga Lietuvos partinei sistemai? Iš ko kyla rinkėjų nusivylimą? Galiausiai, ar pagrįsta būtų teigti, kad atstovaujamosios demokratijos institucijos šiandien paprasčiausiai nebeveikia? 

Konferencijos pranešimai ir diskusijos vyks keturiose panelėse:

– 2016-ųjų Seimo rinkimų rezultatai ir jų priežastys (pranešimus skaitys Ieva Petronytė: „Atleidžiame saviems, bet ne svetimiems? Politinių skandalų suvokimai ir vertinimai Lietuvos visuomenėje prieš 2016 m. Seimo rinkimus“; Ainė Ramonaitė, „Rinkėjų posūkis į kairę ar į dešinę? Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos iššūkis Lietuvos partinei sistemai”; ir kiti);

– Kaip geografija susijusi su rinkimų rezultatais (pranešimus skaitys Rolandas Tučas: „2016 m. Seimo rinkimų vienmandačių apygardų ribų reforma: problematika, eiga, rezultatas”; Mažvydas Jastramskis: „Ką pranašauja aktyvumas Lietuvos rinkimuose? Palankumo partijoms mitai ir realybė”; ir kiti);

– Kas atsitiko su atstovaujamąja demokratija Lietuvoje ir pasaulyje (pranešimus skaitys Alvydas Jokubaitis: „Atstovaujamosios demokratijos prieštaravimai“; Jogilė Stašienė: „Visuomeniniai rinkiminiai komitetai ir Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos sėkmė“; ir kiti);

– Rinkėjų nusivylimo šaltinio beieškant: pasitikėjimo krizė ir jos institucinės prielaidos (pranešimus skaitys Liutauras Gudžinskas: „Pasitikėjimas tvarkos institucijomis: lyginamoji longitudinė Baltijos šalių analizė”; Irmina Matonytė ir Vaidas Morkevičius, „Grėsmių visuomenės gerovei suvokimas: pasitikėjimo konceptualizacija ir empiriniai jo įtakos matavimai”; ir kiti).

Pilną konferencijos programą galite rasti čia.

Konferenciją organizuoja: Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas ir Lietuvos politologų asociacija.

Renginį remia Konrado Adenauerio Fondas.

Parašykite komentarą