„Panevėžio statybos trestas“ teigiamų verslo pokyčių siekia ne didindamas biudžetą, o ieškodamas inžinerinių sprendimų

Konkurse „Lietuvos metų gaminys 2016“ pelnytas aukso medalis už Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato statybą „Panevėžio statybos trestui“ (PST) nėra vienintelis praėjusių metų pasiekimas.

Pernai LR Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra PST pripažino geriausiu projektų rangovu, įgyvendinant 2007–2013 m. ES finansavimo periodo šios srities projektus. Pelnyti ir „Geriausio konstrukcijų projekto“ (už projektą „Jungtinės gyvybės mokslų centro pastatas Vilniuje“) bei „Metų technologijos“ (už BIM 4D dimensijos pritaikymą prekybos ir laisvalaikio centro „Mega“ statybos aikštelėje) apdovanojimai.

Pasikeitus reikalavimams, teko koreguoti projektą

2013 m. rugpjūtį pradėtas ir 2015 m. liepą baigtas Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pastatas. Bendrovės „Panevėžio statybos trestas“ pastatytas objektas – 5 aukštų administracinis pastatas su 3 aukštų areštine, turinčia  98 vietų. Penkiaaukščio pastato plotas – beveik 14 tūkst. kv. metrų, trijų aukštų areštinės plotas – 2,2 tūkst. kv. metrų. Objekto vertė yra beveik 21 mln. eurų.

„Statydami Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariatą, įrengėme inžinerinius tinklus, automobilių stovėjimo vietas, kompleksas aptvertas ir apšviestas, pritaikytas žmonėms su negalia, – sako PST generalinis direktorius Dalius Gesevičius, pristatydamas Klaipėdoje įgyvendintą projektą, kuris suteikė galimybę daugiau negu 500 pareigūnų įsikurti naujose patalpose. – Tai vienas iš didžiausių tokio pobūdžio pastatų šalyje, išsiskiriantis estetine išvaizda, tačiau darniai įsiliejantis į bendrą miesto architektūrą.“

Policijos pastatams keliami specifiniai reikalavimai, todėl statybos metu teko koreguoti projektą. Perprojektuodami komisariato patalpas, statytojai turėjo atsižvelgti ne tik į naujus šalies policijos reglamentus, bet ir į Europos policijos veiklą reglamentuojančias normas: pakeistas pareigūnų kabinetų, areštinių išdėstymas. PST Klaipėdoje pastatė šiuolaikinį modernų kompleksą – vyriausiojo policijos komisariato pastatą su areštine, kuris atitinka ES reikalavimus.

Nuo C energinio naudingumo klasės prie B – be papildomų lėšų

Lietuvoje yra ne vienas policijos pastatas ar areštinė, kuriose sąlygos atitinka policijos reglamentus ir ES reikalavimus, tačiau Klaipėdos apskrities policijos komisariatas išsiskiria modernumu.

Užsakovai vylėsi turėti pastatus, kuriuose būtų patogu dirbti, bet energijos sąnaudos būtų optimalios. Bendrovės „Panevėžio statybos trestas“ iniciatyva, buvo įrengti geresnių šiluminių charakteristikų pastatų sienos ir stogas. Taip pasiekta B pastatų energinio naudingumo klasė vietoje projekte numatytos C klasės. Svarbu, kad tai pasiekta nedidinant statinio kainos: areštinės pastato mūro sienos buvo pakeistos į monolitinio gelžbetonio sienas ir įrengta papildoma šilumos izoliacija. Atlikus pastato energijos naudingumo sertifikavimą ir suteikus B energinio naudingumo klasę, buvo nustatyta, jog energijos sutaupymas bus akivaizdus. Numatoma, kad apšildyti pastatą per metus reikės 29,60 kWh/kv. m, t. y. 17,39 proc. bus sumažinti šilumos nuostoliai.

Kitas efektyvus PST specialistų sprendimas – nepadidinant statybos sąnaudų, pastatų išorės apdailinimui sumontuotos fasadinės keraminės apdailos plokštės, išlaikant techniniame projekte numatytą spalvą. Pastate įrengti modernūs šiuolaikiniai kompiuteriniai tinklai, atitinkantys specifinius objekto poreikius. Taip pat sėkmingai įgyvendinta patobulinimų: tai inovacijos, kurios taupo išteklius ir kuria pridėtinių verčių.

Spalvas ir medžiagas lėmė komplekso paskirtis

Pastatų fasadai, įvertinant planinę struktūrą bei komplekso tūrius, buvo skaidomi į mažesnes, tačiau stilistiškai vientisas plokštumas. Tam panaudotos skirtingų spalvų keraminės fasadinės plokštės bei vertikalios stiklinės juostos, kuriomis atskiriamos laiptinių zonos.

VPK pastato išskirtinis bruožas, suteikiantis visam statiniui reikiamą griežtumą, yra vienodų, optiškai paaukštintų langų ritmika. Kokias medžiagas, spalvas ir jų derinius naudoti eksterjere ir interjere, padiktavo pastatų paskirtis: vyrauja santūrumas ir lakoniškumas.

Klaipėdoje esantis policijos kompleksas – ne vien modernus specialios paskirties statinys. Jį projektuojant  buvo mąstoma ir apie darbuotojus. Jiems įrengtos dvi sporto salės, modernūs persirengimo kambariai, patogios pasitarimų salės ir kabinetai. Mąstyta ir apie areštinėje būsiančius asmenis: sukurta aplinka, kurioje saugomos ir gerbiamos asmenų teisės ir laisvės; garantuojama sveikatai saugi gyvenamoji aplinka.

Reikalavimas – veikti efektyviai, bet tyliai

„Projektuodami inžinerinę įrangą, susidūrėme su iššūkiu – įranga, ypač sumontuota ant stogo, turi veikti efektyviai, tačiau kuo tyliau, nes šalia yra gyvenamieji namai“, – pasakoja PST generalinis direktorius D. Gesevičius.

Statinio projektas buvo rengiamas naudojant 3D modelį. Konstrukcijos buvo projektuojamos 3D (BIM) programine įranga „Tekla Structure“, vėdinimo sistemos – 3D (BIM) programine įranga „DDS-CAD“. Pastate įrengta rekuperatorinė vėdinimo sistema su 25 rekuperatoriais, suskirstytais zonomis. Visi vėdinimo įrenginiai suprogramuoti dienos ir nakties režimu. Nakties metu vėdinimo įrenginiai neveikia, išskyrus visą parą naudojamose darbo patalpose – čia suprojektuoti atskiri vėdinimo įrenginiai.

Patalpose, kurioms taikomi konfidencialumo reikalavimai  (tardymo, atpažinimo, sulaikymo patalpose bei skyrių vadovų kabinetuose) įrengti ortakiai su papildomomis garsą slopinančiomis priemonėmis – lanksčiais triukšmo slopintuvais, tranzitiniai ortakiai izoliuoti akustine izoliacija.

Antrinė PST įmonė „Alinita“ suprojektavo tris atskiras šilumos tiekimo sistemas, o šilumos punktas suprojektuotas nepriklausomas nuo šilumos tinklų hidraulinio režimo šildymo sistemos – su plokšteliniais šilumokaičiais. Parenkant inžinerines medžiagas, buvo įvertintas ne tik jų ilgaamžiškumas, bet ir galimybė lengvai pakeisti pažeistas eksploatacijos metu vietas. Šildymo sistemos cirkuliaciniai siurbliai sukomplektuoti su integruotais dažnio keitikliais ir slėgių skirtumo jutikliais. Įrengimai buvo parinkti taip, kad turėtų galimybę pasijungti prie bendros pastato valdymo sistemos (BMS).

2016-ųjų apdovanojimai, pelnyti už inovacijas ir profesionalų darbą

Be aukso medalio, pelnyto „Lietuvos metų gaminio 2016“ konkurse, ir geriausio projektų rangovo vardo, bendrovė pelnė apdovanojimą už „Geriausią konstrukcijų projektą“. Tarp geriausių Lietuvos BIM projektų pateko PST projektavimo biuro „PST projektai“ darbas. Už projektą „Jungtinės gyvybės mokslų centro pastatas Vilniuje“ buvo skirta 3-ioji vieta. Tas pats Vilniaus universiteto jungtinio gyvybės mokslų centro pastato projektas pelnė ir interneto lankytojų simpatijas.

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) inicijuotų Nacionalinių verslo apdovanojimų „Metų paslauga 2016“ renginyje pagerbtos inovatyvias ir konkurencingas paslaugas kuriančios šalies bendrovės. AB „Panevėžio statybos trestas“ apdovanotas „Metų technologijos“ kategorijoje už BIM 4D dimensijos pritaikymą prekybos ir laisvalaikio centro „Mega“ statybos aikštelėje. Statinio surenkamų karkaso konstrukcijų – gelžbetoninių ir metalinių – statybos procesui valdyti buvo panaudota ketvirtoji dimensija – laikas. Darbas pradėtas nuo gamyklinių brėžinių parengimo, vėliau buvo planuojama konstrukcijų ir elementų gamyba, jų tiekimas, montavimas reikiamu suplanuotu laiku, o pasiektas rezultatas atvaizduojamas sukurtame 3D modelyje.

Užsienio šalyse statinio informacinis modeliavimas, taikant  4D ir 5D metodus, dar tik pradedamas, o Lietuvoje šie metodai iki šiol statyboje praktiškai dar nebuvo panaudoti.

Už kokybiškai atliktus šiltinimo darbus, statant ir modernizuojant Klaipėdos, Panevėžio ir Vilniaus statinius, akcinė bendrovė „Panevėžio statybos trestas“ pelnė Polistireninio putplasčio asociacijos (PPA) įsteigtą apdovanojimą „Statinių šiltinimo lyderis 2015“. 2015 m. įmonė vykdė statybos darbus net 92 statybos objektuose ir, naudodama lietuvišką polistireninį putplastį, apšiltino 60 tūkst. kv. metrų įvairių statybinių konstrukcijų ploto.

PST nuotr.

Parašykite komentarą