Mokslininkai rekomenduoja, kaip įvertinti Lietuvos teisinę sistemą

Lietuvos teisės institutas (LTI) parengė mokslo studiją „Teisinio reguliavimo ex post vertinimo perspektyvos Lietuvoje“, kurioje pateikiami pasiūlymai, rekomendacijos dėl ex post (baigiamojo vertinimo) peržiūros instituto inkorporavimo į Lietuvos nacionalinę teisės sistemą. Šis tyrimas atliktas įgyvendinant Vyriausybės programą ir Teisingumo ministerijos priemonę, kuri numato teikti teisinės politikos formavimui skirtus pasiūlymus, pagrįstus šiuolaikinės teisės ir kriminologijos mokslų tyrimų rezultatais.

Atlikę tyrimą, LTI mokslininkai pateikė bendras rekomendacijas vertinimo procesui, nurodė esminius vertintinus klausimus, pasiūlė ex post vertinimo atrankos ir procedūrų sistemos modelį.    

Mokslininkai, išanalizavę situaciją, nurodė ir esamo teisinio reguliavimo bei susiklosčiusios praktikos ex post vertinimo srityje trūkumus. Studijos autoriai pažymėjo, kad vis dar nėra aiškiai sureguliuotas ex post vertinimo santykis su ex ante vertinimu, jų vertinimo kriterijai (vertinimo turinys) nėra suderinti, taip pat nėra aiškus administracinės naštos nustatymo reguliavimo santykis su ex post vertinimo kriterijais (vertinimo turiniu). Be to, Lietuvos teisinėje sistemoje persipina ex post ir monitoringo sąvokos ir ex post vertinimas iš esmės vadinamas teisės aktų stebėsena, o tikrasis teisinio reguliavimo stebėsenos (monitoringo) procesas nėra apibrėžtas ir iš esmės neegzistuoja. 

Mokslininkai pateikė išvadą, kad beveik visais atvejais teisinio reguliavimo stebėsena atliekama tik formaliai, o ne siekiant išsiaiškinti tikrąjį, realų teisės akto poveikį. Mokslo studijoje taip pat nurodoma, kad ex post vertinimas ne tik nėra iš anksto sistemiškai planuojamas, bet ir nėra atliekama sisteminė vertintinų teisės aktų atranka. Tai daugiausia susiję su tuo, jog Lietuvoje iki šiol tinkamai neveikia ex ante vertinimo mechanizmas, kurį pasitelkus dalies EBPO šalių narių praktikoje iš anksto identifikuojamas ex post vertinimo požiūriu aktualiausias teisinis reguliavimas. Vertinami aktai ministerijų pasirenkami atsitiktinai ir šis pasirinkimas ne tik deramai nepagrindžiamas, bet ir apskritai neargumentuojamas.

 Kitus studijoje nurodytus trūkumus bei visą studijos tekstą galima rasti atviroje duomenų prieigoje http://teise.org/wp-content/uploads/2018/01/Ex-post3.pdf

Mokslinį tyrimą atliko LTI mokslininkai dr. Petras Ragauskas, dr. Agnė Limantė, dr. Danguolė Bublienė ir Evelina Agota Vitkutė.

Parašykite komentarą