Seimo komisija planuoja priimti sprendimus dėl ŽIV infekuotų asmenų gydymo Lietuvoje

Seimo Priklausomybių prevencijos komisija balandžio 11 d. posėdyje, dalyvaujant Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, Sveikatos apsaugos ministerijos, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos atstovams, svarstė klausimą dėl sergamumo žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV/AIDS) ir lytiškai plintančiomis infekcijomis paplitimo, diagnozavimo ir gydymo prieinamumo Lietuvoje.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras pristatė žmogaus imunodeficito ir lytiškai plintančių infekcijų epidemiologinę situaciją Lietuvoje. Buvo pateikti statistiniai duomenys: 59 procentai visų registruotų ŽIV infekcijos atvejų (3012) Lietuvoje yra dėl infekcijos perdavimo vartojant švirkščiamuosius narkotikus. 2017 m. registruoti 552 AIDS atvejai, 411 – ŽIV užsikrėtusiųjų mirčių. Dauguma ŽIV infekcijos atvejų nustatoma vyrams, kas antras iš jų turėjo įkalinimo patirties. 60 procentų atvejų tarp visų naujų ŽIV infekcijos atvejų yra nustatomi kalėjimuose, didžiausia koncentracija – Alytaus pataisos namuose. ŽIV užsikrėtusiems asmenims skiriamas gydymas (antiretrovirusinė terapija), 2009–2017 m. gydyti 872 sergantieji, kas antras iš jų ŽIV infekcija užsikrėtė vartodami švirkščiamuosius narkotikus.

Lietuvoje yra paplitusios ir kitos lytiškai plintančios infekcijos, tokios kaip sifilis, gonorėja, chlamidiozė. Dėka prevencinio darbo, matomos šių ligų mažėjimo tendencijos. Didžiausias šių ligų paplitimas yra jaunimo tarpe (15–29 m.).

Sergamumas ūmiu virusiniu hepatitu C ir ūmiu virusiniu hepatitu B Lietuvoje, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis nuo 1993 m. yra ženkliai sumažėjęs.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, Lietuva yra ketvirtoje vietoje Europoje po Latvijos, Estijos, Liuksemburgo pagal užsikrėtusių ŽIV infekcija, ją perduodant per švirkščiamuosius narkotikus.

Sveikatos apsaugos ministerija pripažino, kad situacija Lietuvoje nėra labai gera, pabrėžė žemo slenksčio paslaugų neprieinamumo istoriškai susiklosčiusią problemą.

Sveikatos apsaugos ministro 2018 m. vasario 15 d. įsakymu yra patvirtintas tvarkos aprašas, kuriuo nustatoma iš PSDF biudžeto lėšų kompensuojamo ŽIV sukeltos ligos diagnozavimo, gydymo ir pacientų priežiūros tvarka.

Kalėjimų departamento duomenimis, šiai dienai gydymo reikia virš 304 įkalintų asmenų, tačiau gydymas ŽIV užsikrėtusiems asmenims šiuo metu teikiamas tik 99 asmenims.

Komisija, susipažinusi su situacija dėl sergamumo ŽIV/AIDS ir lytiškai plintančiomis infekcijomis paplitimo, diagnozavimo ir gydymo prieinamumo Lietuvoje, artimiausiu metu planuoja priimti sprendimus dėl priemonių nurodytoms problemoms spręsti.

Komisija posėdyje taip pat pritarė Seime šiuo metu svarstomiems įstatymų projektams XIIIP-1486 ir XIIIP-1487, kuriais siekiama nustatyti teisinius pagrindus veiklos su cheminėmis medžiagomis, kurios teisėtai naudojamos chemijos pramonės srityse, tačiau dėl jų psichotropinio poveikio vartojamos ir svaiginimuisi bei kuriomis piktnaudžiaujama, taip pat nustatyti laikinųjų apribojimo priemonių pritaikymo naujoms psichoaktyviosioms medžiagoms tvarką bei atsakomybę už sprendimo taikyti laikinąsias apribojimo priemones nesilaikymą.

Parašykite komentarą