Po svarstymo pritarta siūlymui gerinti atsiskaitymą už žemės ūkio produkciją

Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIIIP-1817(2), kuriomis siekiama pagerinti atsiskaitymų tvarką už pirktą žemės ūkio produkciją ir sumažinti riziką dėl vėluojančių atsiskaitymų. Tam, kad projektas būtų priimtas, Seimas turės balsuoti dar kartą.

Pagal svarstomas pataisas informaciją teritorinėms valstybinėms mokesčių inspekcijoms (TVMI) kas mėnesį privalėtų teikti žemės ūkio produkcijos, kuriai Vyriausybė nustato atsiskaitymo terminus, pirkėjai (prekybos įmonės), kurių pajamos per paskutinius ataskaitinius metus sudarytų 1,5 mln. eurų ir daugiau. Iki šiol tokią prievolę turi tik tos prekybos įmonės, kurių pajamos per minėtą laikotarpį siekia 2,9 mln. eurų ir daugiau.

Taip pat tai daryti privalėtų ir žemės ūkio produktų perdirbimo įmonės, kiti ūkio ir viešieji subjektai, superkantys žemės ūkio produktus apdoroti, apdirbti, perdirbti, naudoti savo ūkio reikmėms ar maitinimo poreikiams tenkinti ir (arba) parduoti bei kurių pajamos per paskutinius ataskaitinius metus yra 0,3 mln. eurų ir daugiau. Iki šiol tokią prievolę turi tik tie žemės ūkio produkcijos pirkėjai – perdirbėjai, kurių pajamos per minėtą ataskaitinį laikotarpį siekia 0,87 mln. eurų ir daugiau.

Kaip pažymima dokumento aiškinamajame rašte, prievolė žemės ūkio produkcijos pirkėjams teikti TVMI informaciją apie susidariusias pradelsto termino skolas už pirktą žemės ūkio produkciją buvo įvesta dar 2009 m. „Įvesta atsiskaitymo būklės kontrolė gerokai sumažino pradelsto termino įsiskolinimų sumas šios produkcijos pardavėjams. Pavyzdžiui, 2017 m. gruodžio 1 d. jos sudarė 4,3 mln. eurų, o 2010 m. birželio 1 d. duomenimis buvo sudariusios net 23,4 mln. eurų. VMI duomenimis, žemės ūkio produkcijos pirkėjų – prekybos įmonių, kurių pajamos 2016 m. sudarė 2,9 mln. eurų ir daugiau, buvo 341. Prekybos įmonių, kurių pajamos sudarė nuo 1,5 iki 2,9 mln. eurų – 198. Žemės ūkio produktų perdirbimo įmonių, kitų ūkio ir viešųjų subjektų, kurių pajamos 2016 m. sudarė 0,87 mln. eurų ir daugiau, buvo 462, o tų, kurių pajamos sudarė nuo 0,3 iki 0,87 mln. eurų – 498“, – teigia Žemės ūkio ministerija.

Priėmus projektą, žemės ūkio produkcijos pirkėjų, kuriems gali atsirasti prievolė teikti TVMI informaciją apie susidariusias pradelsto termino skolas, gali susidaryti apie 3–5 proc. nuo bendro potencialių šios produkcijos pirkėjų skaičiaus.

Parašykite komentarą