Nusikaltimo priemonės konfiskavimo dilema: ar yra tik du pasirinkimai?

Lietuvos teisės instituto (LTI) mokslininkas dr. Skirmantas Bikelis nagrinėja nusikaltimo padarymo (dažniausiai – transporto) priemonių konfiskavimo klausimą – ar dilema konfiskuoti arba nekonfiskuoti priemonę nėra per siaura? Mokslininkas svarsto, gal kai kuriais atvejais teisingiau būtų rinktis vidurio kelią – konfiskuoti jos dalį ar dalį jos vertės.

Dr. S. Bikelis LTI leidžiamame leidinyje „Teisės problemos“ paskelbė mokslo straipsnį „Nusikaltimo padarymo priemonės dalies konfiskavimas ar jos vertės dalies išieškojimas iš proporcingumo principo perspektyvos“. Straipsnyje pristatomas platesnis, nei Lietuvoje kol kas įprasta, sprendimų dėl nusikaltimo padarymo priemonės konfiskavimo spektras. Dr. S. Bikelis publikacijoje pateikia pavyzdžių ir argumentų, kokiose situacijose ir kodėl su teisingumo ir proporcingumo principais labiau derėtų ne visos nusikaltimo padarymo priemonės konfiskavimas ar visiškas nekonfiskavimas, o priemonės dalies ar jos vertės dalies konfiskavimas.

Anot mokslininko, dalies nusikaltimo padarymo priemonės konfiskavimo ar dalies jos vertės išieškojimo galimybė (kartais – net ir būtinybė) nuosekliai išplaukia iš konstitucinių proporcingumo ir teisingumo principų.

Publikacijos išvadose mokslininkas teigia, kad sprendimas konfiskuoti dalį nusikaltimo padarymo priemonės gali padėti pašalinti trūkumus, kuriais tam tikromis aplinkybėmis gali pasižymėti kraštutiniai sprendimai – konfiskuoti visą nusikaltimo padarymo priemonę ar išieškoti visą jos vertę arba visiškai netaikyti šių priemonių.

Tais atvejais, kai darant nusikaltimą yra bendrininkaujama, siūlytina tolygiai paskirstyti nusikalstamos veikos padarymo priemonės vertės išieškojimo naštą visiems bendrininkams, atsižvelgiant į jų vaidmenį ir kitas bylos aplinkybes.

Mokslininkas pažymi, jog kartu būtina užtikrinti, kad iš kiekvieno bendrininko priteisiama nusikalstamos veikos padarymo priemonės vertės dalis (taip pat ir jam ar jai paskirtų priemonių visuma) būtų proporcinga jo atsakomybės laipsniui.

Besidomintieji visą publikacijos tekstą su konkrečiais pavyzdžiais gali rasti čia: http://teise.org/wp-content/uploads/2018/08/Bikelis-2018_2-96.pdf

Parašykite komentarą