Seimas pritarė siūlymui teisės aktuose įtvirtinti nuostatas, susijusias su baudžiamąja atsakomybe už teroristinius ir su teroristine veikla susijusius nusikaltimus

Seimas, 107 parlamentarams vieningai balsavus už, pritarė Baudžiamojo kodekso pataisoms (projektas Nr. XIIIP-2451(2), į šį teisės aktą perkeldamas 2017 m. kovo 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos (ES) 2017/541 dėl kovos su terorizmu nuostatas, susijusias su baudžiamąja atsakomybe už teroristinius ir su teroristine veikla susijusius nusikaltimus.

Baudžiamasis kodeksas papildytas nuostatomis, kuriomis baudžiamojon atsakomybėn bus traukiami asmenys (ir juridiniai asmenys), teroristiniais tikslais paveikę didelę reikšmę valstybės valdymui, ūkiui ar finansų sistemai turinčią informacinę sistemą ar jos elektroninius duomenis.

Priimtomis Baudžiamojo kodekso pataisomis nustatyta juridinio asmens baudžiamoji atsakomybė už vagystes, plėšimą ir turto prievartavimo nusikaltimus, grasinimas padaryti teroristinį nusikaltimą perkeltas į teroristinio nusikaltimo kategoriją.

Kartu priimtomis Visuomenės informavimo įstatymo pataisomis (projektas Nr. XIIIP-2452(2) perkeltos minėtos Direktyvos 21 straipsnio nuostatos ir nustatytos kovos su internetiniu turiniu, kuriuo viešai skatinami ar kurstomi teroristiniai nusikaltimai, priemonės. Balsavimo rezultatai: už – 104, nė vieno prieš, du Seimo nariai susilaikė.

Įstatyme įtvirtinta, kad policija, sužinojusi, kad teroristinius nusikaltimus skatinanti arba kurstanti informacija paskleista internete, ir atsižvelgusi į informacijos pavojingumą, jos saugojimo vietą ar kitas reikšmingas aplinkybes:

1) apie tai praneša elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjams. Jeigu elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjai savanoriškai per 2 valandas nuo pranešimo gavimo nepašalina šios informacijos arba nepanaikina galimybės jos pasiekti, policija duoda motyvuotus privalomus nurodymus elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjams panaikinti galimybę ją pasiekti ne ilgiau kaip 72 valandoms, o motyvuotus privalomus nurodymus pašalinti šią informaciją arba panaikinti galimybę ją pasiekti ilgiau kaip 72 valandoms – su teismo leidimu;

2) bendradarbiaudama su kitomis kompetentingomis institucijomis, siekia, kad būtų pašalinta ne Lietuvos Respublikos teritorijoje saugoma nurodyta informacija. Kai šios informacijos iš jos šaltinio pašalinti neįmanoma, duoda motyvuotus privalomus nurodymus tinklo paslaugų teikėjams panaikinti galimybę ją pasiekti ne ilgiau kaip 72 valandoms, o ilgiau kaip 72 valandoms – su teismo leidimu;

3) praneša apie tai Lietuvos radijo ir televizijos komisijai ir (ar) žurnalistų etikos inspektoriui. Kai nurodyta informacija pašalinta arba panaikinta galimybė ją pasiekti, šios informacijos kopija pateikiama kartu su pranešimu minėtoms institucijoms.

Policija, siekdama gauti leidimą duoti motyvuotus privalomus nurodymus pašalinti neskelbtiną informaciją arba panaikinti galimybę ją pasiekti ilgiau kaip 72 valandoms, privalo Vilniaus apygardos administraciniam teismui pateikti prašymą išduoti leidimą atlikti šiuos veiksmus. Šiame prašyme turi būti nurodytas įtariamą pažeidimą padariusio asmens vardas ir pavardė arba pavadinimas (jeigu žinomi), įtariamo pažeidimo pobūdis ir veiksmai, kuriuos numatoma atlikti. Prašymas išduoti leidimą atlikti šiuos veiksmus turi būti išnagrinėtas ir teismo nutartis priimta ne vėliau kaip per 72 valandas nuo prašymo išduoti leidimą atlikti šiuos veiksmus pateikimo momento.

Parašykite komentarą