ES imasi maisto tiekėjų padėties gerinimo

„Nuo šiol mūsų ūkininkai savo produkciją prekybininkams galės pristatinėti daug ramiau. Esam girdėję apie atvejus, kai už prekybcentryje sugadintas prekes turėdavo susimokėti patys tiekėjai, kai sutarti užsakymai buvo atšaukiami paskutinę minutę, ar dar kaip nors kitaip padaromi nuostoliai ūkininkams ir nebuvo aiškios teisinės bazės, kaip nuo to apsisaugoti. Nuo šiol taip nebebus“, – teigia Europos Parlamento (EP) narys Bronis Ropė. EP priimtas sprendimas, draudžiantis nesąžiningos prekybos praktiką tarp maisto tiekėjų ir prekybininkų.

Pagal naujausias taisykles bus draudžiamas prekybininkų mokėjimo už gendančius maisto produktus vėlavimas, užsakymų atšaukimas paskutinę minutę, vienašališkas arba atgaline data atliktas sutarčių sąlygų keitimas, reikalavimas iš tiekėjų sumokėti už sugadintus produktus, piktnaudžiavimas konfidencialia informacija  ir kt. Už nustatytus pažeidimus bus taikomos sankcijos. Direktyva, draudžianti nesąžiningos prekybos praktiką tarp maisto tiekėjų ir prekybininkų buvo priimta EP plenariniame posėdyje, valstybės narės privalės perkelti jo nuostatas į savo nacionalinę teisę. 

Europarlamentaro B. Ropės teigimu, ši direktyva yra viena iš priemonių, kuria siekiama gerinti ūkininkų padėtį ir spręsti nesąžiningos prekybos praktikos problemą. „Susitarimas reikalingas tam, kad padėtų ūkininkams sustiprinti savo padėtį maisto tiekimo grandinėje ir apsaugotų juos nuo nesąžiningai veikiančių stambių ūkio subjektų. Juk ūkininkas yra derybine prasme silpniausia maisto grandinės grandis – nors daugelyje Europos šalių gindami savo interesus ūkininkai kooperuojasi, Lietuvoje kooperacijos reiškinys gerokai buksuoja. Ši direktyva – tai signalas, kad ūkininkų padėties gerinimas visoje maisto grandinėje tampa vienu iš bendrosios žemės ūkio politikos tikslų“, – įsitikinęs B. Ropė.

Europarlamentaras taip pat atkreipia dėmesį, kad kainos vartotojams dėl šių taisyklių taikymo nebus keliamos. Buvo atsižvelgta į vartotojų organizacijų raginimą reglamentuoti minėtąją praktiką dėl ilgalaikio neigiamo jos poveikio vartotojams.

Parašykite komentarą