Kovoje su vienkartiniu plastiku – svarus Europos Parlamento balsas

Lietuvai, kaip ir kitoms ES šalims, siekiančioms mažinti vienkartinio plastiko naudojimą, yra svarbi žinia, kad Europos Parlamentas po diskusijos didžiule balsų persvara pritarė pasiūlytai Direktyvai dėl tam tikrų plastikinių gaminių poveikio aplinkai mažinimo. Galutinai patvirtinti šią direktyvą Europos Taryba turėtų balandžio 15 d. 

Direktyva numato priemones, skirtas mažinti vienkartinių plastikinių gaminių poveikį aplinkai. Nuo 2021 m. vidurio turėtų įsigalioti draudimas tiekti rinkai plastikinius ausų krapštukus, stalo įrankius, lėkštes, šiaudelius, gėrimų maišiklius, oro balionėlių lazdeles. Taip pat bus draudžiama tiekti iš aerobiškai skaidaus plastiko pagamintus vienkartinius gaminius ir maisto tarą, gėrimų indelius ir jų dangtelius, pagamintus iš polistireninio putplasčio. 

Bus siekiama iki 2026 m. gerokai sumažinti maisto, skirto nedelsiant suvalgyti vietoje arba išsinešti, taros ir gėrimų indelių su kamšteliais ir dangteliais suvartojimą. 

Gamintojai, priklausomai nuo jų gaminių (maisto ir gėrimų tara, pakeliai ir pakuotės, drėgnos servetėlės, balionėliai, tabako gaminiai su filtrais ir kt.), turės apmokėti visuomenės informavimo, infrastruktūros, transportavimo, apdorojimo ir šiukšlių sutvarkymo ar net tų gaminių atliekų surinkimo viešose surinkimo sistemose (pavyzdžiui, tabako gaminių su filtrais) išlaidas. 

Taip pat numatytas reikalavimas ženklinti kai kuriuos vienkartinius plastikinius gaminius, kad vartotojai žinotų, kaip juos tvarkyti ir kad juose yra plastiko (pavyzdžiui, drėgnos vienkartinės servetėlės, higieniniai paketai ir pan.). 

Direktyvoje iškeltą tikslą, kad iki 2029 m. būtų surenkama 90 proc. į rinką pateiktų vienkartinių plastikinių gėrimų butelių, Lietuva šiuo metu jau yra pasiekusi, taikydama užstato sistemą.

Parašykite komentarą