V. Sinkevičius neformalioje ES Konkurencingumo taryboje: „Startuolių pasaulyje senos taisyklės nebetinka“

Nauji verslo modeliai ir technologijos reikalauja ne tik skatinti investicijas į inovacijas ir įgūdžius, bet ir kurti šiuolaikišką teisinę bazę. Senos taisyklės nebetinka, ypač kai kalbame apie perspektyvių naujų skaitmeninių verslo modelių diegimą, startuolių ekosistemą ir sparčiai tobulėjančias technologijas, – teigia neformalioje Europos Sąjungos (ES) Konkurencingumo taryboje dalyvaujantis ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius. 

Bukarešte gegužės 2–3 dienomis vykstančioje neformalioje ES Konkurencingumo taryboje aptariami verslumo skatinimo, startuolių ekosistemos plėtros ir bendrosios rinkos stiprinimo klausimai. Bendroji ES rinka, turinti 500 milijonų vartotojų, suteikia didžiules galimybes ES narėms, tačiau vis sunkiau išlaikyti Europos konkurencingumą tarp didžiųjų žaidėjų, tokių kaip Kinija ar Jungtinės Amerikos Valstijos. V. Sinkevičiaus teigimu, akivaizdu, kad Europai reikalinga toliaregiška pramonės, inovacijų ir bendrosios rinkos politika, kuri leistų ES veikiančioms įmonėms išlikti konkurencingoms visame pasaulyje. 

„Šiame kontekste tampa labai svarbios nacionalinės ir ES mažųjų ir vidutinių įmonių politikos sąsajos: teisinė bazė turi užtikrinti vienodas sąlygas visoms įmonėms, kad jos visos galėtų jaustis saugiai.  Ir, nors visuotinai pripažįstama, kad startuoliai yra labai svarbūs inovacijų plėtrai, tačiau šiandien ES lygmeniu ir net kai kuriais nacionaliniais lygmenimis nėra įtvirtinta aiški startuolių apibrėžtis. Dėl to praktikoje kyla problemų, susijusių su lėšų panaudojimu ir mokesčių lengvatų taikymu tokioms įmonėms. Siekdama stiprinti vieną prioritetinių šalies ekonomikos sričių – startuolių ekosistemą, Lietuvos Vyriausybė pritarė startuolių sąvokos apibrėžčiai. Tai leis toliau gerinti verslo sąlygas tokioms įmonėms“, – teigia V. Sinkevičius. 

Startuolių ekosistemos stiprinimui Lietuvoje skiriamas didžiulis dėmesys: jiems teikiama finansinė parama, įgyvendinamos įvairios priemonės, palengvinančios užsieniečių startuolių steigimą Lietuvoje. Pavyzdžiui, Lietuvoje jau veikia „Startup Visa“ programa, leidžianti užsieniečiams kur kas greičiau ir paprasčiau atlikti visas procedūras Migracijos departamente. Šią savaitę pristatyta užsienio talentų pritraukimą, išlaikymą ir integraciją Lietuvoje skatinančios „Startup Employee Visa“ išdavimo procedūra, leisianti startuoliui reikalingus aukštos kvalifikacijos specialistus aptarnauti prioriteto tvarka. Šiais metais planuojama pradėti taikyti ir spartesnę (angl. fast track) startuolio vizos suteikimo į Lietuvos akceleratorius atrinktiems startuoliams procedūrą. 

Šiuo metu „Verslios Lietuvos“ duomenų bazėje yra 570 startuolių, jų skaičiaus augimas pastaraisiais metais siekė 58 proc. Pernai Lietuvos startuolių bendruomenė pasiekė rekordinius rezultatus – pritraukė 183 mln. Eur investicijų iš užsienio ir Lietuvos investicinių fondų. Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra užsibrėžusi tikslą iki 2020 metų startuolių skaičių Lietuvoje išauginti iki 1000.

Parašykite komentarą