12 šalių projektas „Taikos duona“

Renginio tipas: Tarptautinė konferencija
Renginio data: Penktadienis, 2019 m. rugsėjo 20 d.
Renginio pradžia: 10:00
Renginio pabaiga: Penktadienis, 2019 m. rugsėjo 20 d.
Renginio vieta: Belmontas, Vilnius

Rugsėjo 19-21 d. Lietuvoje, Vilniuje vyks už „geležinės uždangos“ buvusių 12 valstybių (Bulgarijos, Vokietijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Rumunijos, Slovakijos, Slovėnijos, Čekijos, Vengrijos, Kroatijos) bendras projektas „Taikos duona“, kuriame susitiks žemės ūkio ministrai ir nevyriausybinių organizacijų vadovai ir atstovai.

Aukštos kokybės žemės ūkio produkcija yra viena svarbiausių taikios ir klestinčios Europos prielaidų. Duoną tikriausiai galime laikyti gyvenimo simboliu, nes daugelyje tautų iki šiol tikima, kad duona slepia gyvenimo ir mirties paslaptį – pasėtas grūdas pirmiausia turi numirti, kad vėl atgytų. Todėl projektas „Taikos duona“  – prasminga ir garbinga iniciatyva. Projekte didelis dėmesys skiriamas valstybės institucijų – ministerijų ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimui, kas gali užtikrinti efektyvesnį visų šalių tarpinstitucinį bendradarbiavimą. Lietuvos žemės ūkio ministerija ir Lietuvos žemės ūkio rūmai jau iki šiol aktyviai bendradarbiauja su minėtų šalių ministerijomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis,  todėl tikimės, kad organizuojamas renginys Lietuvoje dar labiau suartins mus ir praplės bendradarbiavimą tarp šalių vyriausybinio ir nevyriausybinio sektoriaus.

Berlyno siena nuo 1961 m. iki 1989 m. Vokietijoje buvo šaltojo karo simbolis. Projektas „Taikos duona“ Europoje vyksta jau šešti metai. Projektas prasidėjo 2014 m. Vokietijoje, kai buvusioje Berlyno sienos teritorijoje, taip vadinamoje „mirties linijoje“, buvo išauginti rugiai, o jų sėklos vėliau pasėtos Centrinės ir Rytų Europos valstybėse, kurios įstojo į ES po 1989 metų. Tai –  Bulgarija, Čekija, Estija, Kroatija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija ir Vengrija.

Kasmet vienoje aukščiau minėtų valstybių organizuojamas susitikimas, kuriame vyksta ne tik forumas „Taika ir žemės ūkis“, bet ir „Taikos duonos“ kepimas iš specialiai šiai progai užaugintų grūdų. Projekto tikslas –  parodyti, jog taikos išsaugojimas pasaulyje yra tiesiogiai susijęs su tvaraus žemės ūkio plėtra. 2014 m. renginys startavo Vokietijoje, 2015 m. – vyko Lenkijoje, 2016 m. – Vengrijoje, 2017 m. – Bulgarijoje, 2018 m. rugsėjo 26-28 d. vyko Estijoje ir Latvijoje, o 2019 m. – organizuojamas Lietuvoje.

Šiemet Lietuvoje organizuojama konferencija, kurioje bus gvildenamos dvi temos: „ES Centrinės ir Rytų Europos šalių vienybė žemės ūkio tvarumo ir klimato kaitos kontekste“ ir „Centrinės ir Rytų Europos jaunųjų ūkininkų ateitis – tvarumas ir klimato kaitos pokyčiai“.  

Konferencijoje diskutuos Bulgarijos, Vokietijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Rumunijos, Slovakijos, Slovėnijos, Čekijos, Vengrijos žemės ūkio, miškų ir maisto ministerijų vadovai ir atstovai bei nevyriausybinių organizacijų – Žemės ūkio rūmų, jaunųjų ūkininkų, grūdų augintojų ir kitų žemdirbių savivaldos organizacijų lyderiai.

Gal simboliška, kad pernai Latvijoje ir Estijoje organizuotas projektas „Taikos duona“ šiemet vyksta Lietuvoje, kai visos Baltijos sesės švenčia Baltijos kelio 30-metį.  

Mums svarbu, kad Vokietijos, kurioje startavo šis projektas Maisto ir žemės ūkio ministrė Julia Klöckner atvyksta susitikti su projekto dalyviais iš 12 šalių ir dalyvaus diskusijoje.

Rugsėjo 20 d. konferencija Lietuvoje prasidės duonos šventinimo ceremonija Vilniaus Šv. vyskupo Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedros bazilikoje, o renginį vainikuos Lietuvos žemės ūkio ministro Andriaus Palionio ir Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininko Arūno Svitojaus perduodamas pašventintos duonos kepalas, kitais metais – 2020 m. projektą tęsiančios šalies – Slovėnijos žemės ūkio, miškų ir maisto ministrei Aleksandrai Pivec  ir  nevyriausybinio sektoriaus atstovui Tone Hrovat.

Konferencija vyks anglų kalba. Konferencijos programa.

20th September, Friday

 

09.00

Peace Bread ceremony  in the Cathedral Basilica

09.30

Departure to Belmontas

10.00

Registration and coffee

10:30

Social Partners Session  (part 1)

„Young farmers future in Central and Eastern Europe – sustainability and climate change challenges” – Examples of best practice (Round table discussion)

·         Moderated by Dr.  Algis Gaižutis, President of Forest Owners association of Lithuania and Dr. Gibfried Schenk, Managing director of Association FriedensBrot e.V., Germany

·         Key-note speech by: speaker from Chamber of Agriculture of the Republic  of Lithuania Dr. Arūnas Svitojus

·         Greetings by Maurizio Reale, President of Section for Agriculture, Rural Development and the Environment (NAT) of the European Economic and Social Committee (EESC)

·         Round table discussion (1-2 best practice examples by each of participating countries)

·         Summary of civil society part

12:30

Lunch

13:30

Ministerial Peace Bread conference (part 2)

„The unity and justice of the EU in the context of agricultural sustainability and climate change in Central and Eastern Europe

Moderated by Mr. Arnoldas Pranckevičius, Head of the European Commission Representation in Lithuania

·         Key-note speech by Mr. Andrius Palionis, Minister of Agriculture of Lithuania

·         Greeting words of the representative of the European Economic and Social Committee (EESC)

·         Statements by country (5 min each)

·         Discussion   

15.45

Mr. Andrius Palionis, Minister of Agriculture of Lithuania and Mr. Arūnas Svitojus, President of Lithuanian Agriculture Chamber hands over Peace Bread to the Slovenian minister of Agriculture, Forestry and Food Ms. Aleksandra Pivec and GRM NOVO MESTO director Mr. Tone Hrovat.

16:10

Group photo (t.b.c)

Parašykite komentarą