Moterų lyderystę reikia skatinti nuo mažens

Moterų vadovių Lietuvoje yra mažiau nei trečdalis, tokią statistiką atskleidžia Statistinio ūkio subjektų registro duomenys. Pagal juos 2017 m. pradžioje įmonių vadovių moterų Lietuvoje buvo 31 tūkst., arba 30 proc. visų veikiančių ūkio subjektų vadovų. Asociacijos „Lyderė“ narių nuomone, atsakymo į klausimą, kas lemia tokią padėtį, reikėtų ieškoti ir nuo vaikystės formuojamuose stereotipuose, kurie susiję su „mergaitiškomis“ ir „berniukiškomis“ pareigomis, žaidimais, reikalavimais, užduotimis ir įpareigojimais, kurie vėliau turi įtakos renkantis profesinį kelią ir tolesnę karjerą.

„Lyčių stereotipai formuojami jau vaikystėje. Todėl dažnai dar ankstyvame amžiuje atsiranda socialinės ir psichologinės kliūtys, stabdančios moters kaip lyderės formavimąsi. Kartais lyčių stereotipai tokie įsisenėję, kad įlenda net, iš pažiūros, į kilnių tikslų turinčią socialinę reklamą. Vienoje iš jų teigiama, jog užaugę berniukai gali būti mąstytojais ir išradėjais, o mergaitės nebent svajotojomis ir gėlėmis. Taigi tebegajūs stereotipai, tartum įstumia moteris į „menkesniųjų“ vaidmenį, kuris apsunkina jų karjeros galimybes. Prasidedant naujiems mokslo metams verta atidžiau kreipti dėmesį į šių stereotipų laužymą ir ugdymo įstaigose, kad netrukdytume auginti asmenybių, turinčių polinkį kažkuriai iš sričių nepriklausomai nuo lyties“, – sako viena asociacijos „Lyderė“ steigėjų, NASDAQ grupės viceprezidentė Arminta Saladžienė.

Asociacijos „Lyderė“ narės atkreipia dėmesį, kad tokios pat priežastys prisideda ir prie ypač į akis krintančios lyčių disproporcijos valdžios ir sprendimų priėmimo srityje. Moterys sudaro tik penktadalį Lietuvos Respublikos Seimo narių. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje ministrės, viceministrės ir ministrų patarėjos sudaro apie 35 proc. visų ministrų, viceministrų, ministrų patarėjų. 2017 m. pradžioje moterys sudarė 29 proc. diplomatinių atstovybių vadovų.

„Norėtųsi, kad švietimo sistema nepasiduotų stereotipams ir vienodai skatintų tiek berniukus, tiek mergaites prisiimti iššūkius ir atsakomybę, rizikuoti, siekti savirealizacijos ir aukštų rezultatų tokiose mokslo ir kitos veiklos srityse, kurios ateityje padės tapti lyderiais ir sukurs prielaidas jiems tobulėti profesiniame kelyje ir gauti aukštas pajamas“, – teigia A. Saladžienė.

Asociacijos „Lyderė“ tikslai – užtikrinti lyčių balansą vadovaujančiose pozicijose viešajame bei privačiajame sektoriuje, panaikinti atlygio skirtumus ir pritaikyti pripažintas tarptautines gerąsias praktikas moterų karjeros srityje. Asociacijos branduolį sudaro 8 jos steigėjos – „Swedbank“ vadovė Dovilė Grigienė, „Ellex Valiūnas“ partnerė Dovilė Burgienė, „Nasdaq“ viceprezidentė Arminta Saladžienė, Lina Minderienė, Vyriausybės kanclerė Milda Dargužaitė, VGTU Verslo vadybos fakulteto dekanė Jelena Stankevičienė,  „Deloitte“ Mokesčių paslaugų departamento vadovė Kristine Jarve, ir „Telia Lietuva“ teisės vadovė Giedrė Kaminskaitė-Salters. Pagal numatytą veiklos modelį asociacijai po pusmetį vadovaus dvi jos steigėjos. Asociacijos nariais kviečiami tapti verslo ir kitų sričių lyderiai – moterys ir vyrai, taip pat įmonės ir kitos organizacijos, kurios vertina lygių galimybių temos svarbą ir naudą jų veiklai.

Parašykite komentarą