Tikrintojai prieš gamtą: ekologinių ūkių patikrų sezoną užbaigti laiku gamtos stichijos nesutrukdė

Teisės aktai, reglamentuojantys ekologinę žemės ūkio gamybą, įpareigoja VšĮ „Ekoagros“ kasmet, augalų vegetacijos ar intensyviausių darbų ūkyje metu, patikrinti visus pirminės ekologinės gamybos ūkius. Per keletą mėnesių – nuo birželio iki spalio vidurio turi būti aplankytas kiekvienas ekologine, taip pat nacionalinės kokybės produktų gamyba užsiimantis Lietuvos ūkis. Patikras atliekantys tikrintojai siekia įsitikinti, ar pareiškėjo deklaruoti duomenys yra teisingi – atitinka realią situaciją, ar tinkamai vykdomi prisiimti įsipareigojimai. Nors šiemet nesibaigiančios liūtys niokojo derlių ir jaukė ūkininkų darbų planus, sertifikavimo įstaigos tikrintojai spėjo laiku, t.y. spalio 15-ąją, patikrų sezoną užbaigti.

Ekologiškai dirbamos žemės plotas didesnis nei ES vidurkis

„Baigiant 2017 m. sezoną galima apibendrinti: deklaruojamas ekologiškai dirbamos žemės plotas padidėjo per 12 tūkst. ha. Vidutinis ekologinio ūkio dydis jau siekia 90 ha. Lyginant pastarųjų metų statistiką, ekologinės gamybos plotai didėja ir šiais metais jau sudaro daugiau kaip 8 proc. bendro deklaruoto pasėlių ploto šalyje“, – sako „Ekoagros“ direktoriaus pavaduotoja Ona Kazlienė. Šis rodiklis yra didesnis negu bendras Europos Sąjungos rodiklis (6,21 proc.).

Iš viso šiais metais patikrinti 2463 augalininkystės ir gyvulininkystės pirminės ekologinės gamybos ūkiai (plotas 234462 ha), taip pat 13 ekologine žuvininkyste, 23 bitininkyste ir 11 laukinių augalų rinkimu užsiimančių ūkių.

„Ekoagros“ sertifikuoja ir nacionalinės kokybės produktų, žymimų ženklu „Kokybė“, gamybą. Tai produktai, pagaminti pagal specialius reikalavimus ir pasižymintis išskirtine kokybe. Šį sezoną patikrintas 131 ūkio subjektas, gaminantis bičių produktus ir jų mišinius, bei 236 – auginantys šviežius vaisius, uogas ir daržoves.

Neišgąsdino nei siautėjanti gamta, nei sugriežtinti reikalavimai

„Yra posakis, kad pasaulyje nėra nieko pastovesnio už nuolatinę kaitą. Taip yra ir mūsų darbe – nuolat besikeičiantys teisės aktai, procedūros. Ne išimtis buvo ir šis sezonas, o jo didžiausia naujovė turbūt buvo tai, kad mūsų darbuotojai, tikrintojai, patikrų metu turėjo fotografuoti arba skenuoti ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalus“, – sako Neringa Mažeikytė, „Ekoagros“ Utenos filialo direktorė. Šios papildomos prievolės kaina – papildomas laikas tikrinimų metu, todėl pareiškėjai, pasak regioninio filialo vadovės, nebuvo tuo labai patenkinti.

Šių metų kasmetinių patikrų sezoną išskirtinis ir dėl labai lietingos vasaros ir rudens. Dėl perteklinio lietaus dalyje rajonų ūkininkai net negalėjo laiku nuimti derliaus. „Vykdant kontrolės procesą, ypač smulkesniuose ūkio subjektuose, kurie neturi pakankamai žemės ūkio technikos, emociškai buvo sudėtinga bendrauti, – dalijasi sezono įspūdžiais tikrintojas Tomas Kašinskas, – pareiškėjams buvo net nepatogu prieš kontrolės įstaigą, kad šiemet negalės nuimti viso ar dalies ekologiškos produkcijos derliaus.“

Tačiau vis dėlto reikia pasidžiaugti, kad kasmetinės patikros buvo baigtos laiku, nors pats sertifikavimo sezonas dar tuo nesibaigė. Šiuo metu įstaigos ekspertai dar labai intensyviai dirba vertindami tikrinimo protokolus, kad sertifikatai pareiškėjams būtų išduodami kaip galima greičiau.

„Turbūt niekam ne paslaptis, kad įstaiga atlieka ir papildomas ūkių patikras, kurios atliekamos iš anksto nepranešus“, – sako Utenos filialo direktorė. Tad pareiškėjai, pasak jos, neturėtų nustebti savo kieme vėl išvydę sertifikavimo įstaigos darbuotojus.

Perdirbimo ir prekybos sertifikavimas – visus metus

„O štai mūsų skyriaus sezonas dar nesibaigė. Jis baigsis gruodžio 31 dieną, nes paraiškas priimame ištisus metus, – sako III skyriaus, sertifikuojančio perdirbimą, prekybą, vadovė Reda Butkevičiūtė. – Šiuo metu turime 243 sertifikuotus maisto ir pašarų tvarkybos operatorius. 16 naujokų dar ruošiasi patikrai“.

Pagyvėjimas, anot jos, labiau jautėsi rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais po javų derliaus nuėmimo. Kaip ir kiekvienais metais šiuo periodu, atsiranda naujų prekybininkų, norinčių dalyvauti ekologiškų javų tiekimo rinkai grandinėje. Daugėja didmeninkų, kurie neturėdami didmeninei prekybai patvirtinamojo dokumento, su prekėmis turi grįžti atgal. Pirkėjai reikalauja tiekėjų patvirtinamojo dokumento, o kai jo negauna, ekologiško produkto neperka. „Tiekėjams – nemaloni situacija, bet tai įrodo, kad ekologiškų produktų tiekimo grandinės kontrolės sistema veikia, kas pateisina vartotojų pasitikėjimą“, – sako skyriaus vadovė.

Iš naujų Lietuvoje perdirbtų ekologiškų produktų verta paminėti ekologišką cukrų, melasą, vištieną, pieno miltelius, kūdikių maistą. Reikia pasidžiaugti, anot vadovės, kad nemažėja ir siuntų į Ameriką, Korėją ar kitas ES ir ne ES šalis. Tam išduodami atitinkami NOP, NAQS ar „Transaction“ siuntos sertifikatai.

Šiais metais Italijos sertifikavimo įstaiga teigiamai įvertino kosmetikos gamintojo paraišką dėl ekologiškos kosmetikos sertifikavimo pagal CCpb standartą. Tikimasi šiais metais turėti pirmąjį sertifikuotą Lietuvos kosmetikos gamintoją, kurio sertifikavimo procese dalyvavo ir „Ekoagros“. Jau antrus metus „Ekoagros“ dalyvavo ir Lietuvos ekologiškos tekstilės gamintojų patikrose pagal GOTS standartą.

Ne tik išauginti, bet ir sėkmingai realizuoti

„Šį patikrų sezoną įstaiga sulaukė net 30 proc. daugiau prašymų iš Lietuvos ūkio subjektų  atlikti patikras pagal kitų šalių privačius standartus. Iš viso pagal Bioland, Bio Suisse, Demeter, Naturland ir KRAV standartų reikalavimus patikrinti 106 ūkio subjektai (pernai 80)“, – sako „Ekoagros“ plėtros vadovė Virginija Lukšienė.

Augantis pareiškėjų skaičius rodo, kad Lietuvos produkcijos gamintojai vis intensyviau atranda galimybes realizuoti savo produkciją už Lietuvos ribų, o pati produkcija yra atitinkanti papildomus privačių standartų reikalavimus.

„Šie metai taip pat buvo derlingi bendradarbiavimo susitarimų tiek su privačių standartų valdytojais, tiek su kitų šalių nacionaliniais standartais. „Ekoagros“ ir Vokietijos sertifikavimo įstaiga GfRS pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kurios pagrindu atliksime Lietuvos ūkio subjektų patikras dėl atitikties privataus Vokietijos standarto VLOG „Ohne Gentechnik“ (be GMO) reikalavimams. Taip pat pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Kinijos ekologiško maisto sertifikavimo centru, kas suteikia galimybę Lietuvos pareiškėjams sertifikuotis pagal jų reikalavimus ir tiekti ekologišką produkciją į Kinijos rinką“, – sako plėtros vadovė.

Ekologijos galutinis tikslas – žmogaus harmonija su gamta, palaipsniui gerėjanti aplinkos apsauga. „Darykime prielaidą, kad žmonės vis sąmoningesni, o mes prisidedame prie šio kilnaus tikslo“, – sako „Ekoagros“ direktoriaus pavaduotoja Ona Kazlienė. Ji pabrėžia, kad džiaugtis verta ne tik pareiškėjų gebėjimu išauginti, bet ir sėkmingai parduoti ekologišką produkciją.

„Ekoagros“ informacija

Parašykite komentarą