Seimo narės R. Petrauskienės pranešimas: „Dėl neaiškaus masažuotojų veiklos reglamentavimo – kreipimasis į Sveikatos apsaugos ministeriją“

Seimo narė Rasa Petrauskienė, reaguodama į masažuotojų bendruomenės susirūpinimą dėl jų veiklos reglamentavimo, kreipėsi į Vyriausybę ir Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM), siekiant pašalinti masažuotojų veiklos teisinio reguliavimo neatitikimus.

Parlamentarė siūlo aiškiai diferencijuoti masažo tipus, kad Lietuvoje esantys specialistai galėtų ne tik suteikti gydomojo masažo paslaugas, bet ir atlikti negydomąjį masažą, sukurti aiškią, neperteklinių reikalavimų teisinę bazę, kontrolės mechanizmus.

Šiuo metu SAM norminiuose dokumentuose masažuotojo profesija ir masažo sąvoka aiškinama, kaip „moksliškai pagrįsta terapinė priemonė, kurios metu dozuotai mechaniškai ar refleksiškai manipuliuojama (fizinis kontaktas rankomis, spec. įrankiais ar aparatais) kūno audiniais“, o medicinos normoje „Masažuotojas (MN 165:2019)“ masažo paslauga yra apibrėžta tik kaip terapinė – t. y. gydymo paslauga. Minėti ministerijos apibrėžimai sukelia teisinę situaciją, kai masažo paslauga tampa išimtinai sveikatos priežiūros paslauga, t. y. masažas negali būti atliekamas jokiose kitose įstaigose, išskyrus sveikatos priežiūros įstaigos licenciją turinčiose įstaigose.

Negana to, dabartiniuose Lietuvos teisės aktuose negydomojo masažo paslaugos apskritai nėra, kaip ir masažuotojo veiklą reglamentuojančios įstatyminės bazės – ši itin reikalinga profesija iki šiol ne tik neturi aiškaus apibrėžimo, bet daugeliu atveju net yra nelegali.

„Šiuo metu situacija yra tokia, kad žmogus baigia mokymus, parengtus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos patvirtintą tvarką, suteikiančius jam atitinkamą kvalifikaciją teikti masažo paslaugą, tačiau jeigu masažuotojas nedirba su ligoniais, jis negali atlikti jokio masažo, nes masažas dabar suprantamas tik kaip priemonė gydymui“, – teigia R. Petrauskienė.

Seimo narė pažymi, kad 2021 m. gegužės 1 d. masažuotojo profesija bus dar ir licencijuojama. Iki 2023 m. kiekvienas masažuotojas licenciją privalės įgyti – pareigos masažuotojams yra, o teisinio saugumo – ne.

„Yra būtina kuo greičiau atskirti masažo ir gydomojo masažo sąvokas, nes jei šis klausimas artimiausiu metu nebus išspręstas ir masažuotojų prašymai nebus išgirsti, daugybė šios paslaugos teikėjų gali papildyti bedarbių gretas. Ir net išeiti į gatves“, – sako R. Petrauskienė.

 

Parašykite komentarą